„Leśni zapylacze” srebrni w RPA

Dziś, 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Zwraca on oczy wszystkich na owady zapylające oraz ich niezwykle istotną rolę w środowisku naturalnym. A także na problemy dzikich pszczół.
20.05.2023 | Elżbieta Trzonek, ORWLP w Bedoniu

Dziś, 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Zwraca on oczy wszystkich na owady zapylające oraz ich niezwykle istotną rolę w środowisku naturalnym. A także na problemy dzikich pszczół.

Szczególnie miło nam w takim dniu podzielić się informacją, że film Lasów Państwowych „Leśni zapylacze” zdobył srebrną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka (ITFF Africa) w RPA.

Festiwalowe jury doceniło przedstawione w filmie starania polskich leśników, by przeciwdziałać masowemu wymieraniu owadów zapylających.

Ginięcie pszczół, szczególnie dzikich gatunków, to dziś duży problem dla całego świata. Szacuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu dwukrotnie wzrosło w naszym kraju użycie chemicznych środków ochrony roślin. Toksyczne substancje odkładają się w pyłku roślin uprawnych i mają negatywny wpływ na owady. Pozbawione chemii środowisko leśne wydaje się jedną z niewielu szans na przetrwanie owadów zapylających i jednocześnie poprawę ich kondycji zdrowotnej.

"Leśni zapylacze" w reżyserii Elżbiety Trzonek i Bartosza Klamry - film wyprodukowany przez Leśne Studio Filmowe - opowiada o tym, jak leśnicy w Polsce starają się wzbogacić środowisko leśne, żeby było w nim więcej zapylaczy. Na terenie całego kraju realizowany jest program „Pszczoły wracają do lasu”, w ramach którego m.in. prowadzone są badania nad dostępnością bazy pokarmowej dla pszczół w różnych okresach sezonu wegetacyjnego, sadzone są miododajne drzewa i krzewy, żeby zapewnić owadom obfitość pokarmu, zakładane są barcie i przyleśne pasieki. Polscy leśnicy, gospodarując na obszarze niemal 1/3 powierzchni kraju, mają realny wpływ na poprawę kondycji owadów zapylających.

Cieszymy się, że te filmowo zaprezentowane działania wybrzmiały i zdobyły uznanie w dalekim RPA, podczas festiwalu ITFF Africa.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!