„Bezpieczne Ferie” z leśnikami

Olsztyńscy leśnicy, policjanci i strażacy rozpoczęli akcję „Bezpieczne Ferie”. To cykl spotkań, podczas których uczą dzieci, jak bezpiecznie wypoczywać podczas zimowych ferii.
28.07.2017 | Daria Stojaniuk, Nadleśnictwo Olsztyn

Olsztyńscy leśnicy, policjanci i strażacy rozpoczęli akcję „Bezpieczne Ferie”. To cykl spotkań, podczas których uczą dzieci, jak bezpiecznie wypoczywać podczas zimowych ferii.

Akcja „Bezpieczne ferie” prowadzona jest na terenie całego powiatu olsztyńskiego. Jej współorganizatorami są położone na tym terenie nadleśnictwa. Pierwszy z edukacyjnych pikników, organizowanych w ramach akcji „Bezpieczne Ferie”, odbył się 15 stycznia w Tumianach.

Na plażę nad tamtejszym jeziorem zaproszono kilkuset uczniów szkół podstawowych. W programie spotkania znalazło się wiele atrakcji m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca czy też pokaz tresury psów policyjnych. W towarzystwie zaangażowanych służb mundurowych znaleźli się również leśnicy, którzy wyjaśniali jak zachowywać się w lesie.

- Przy okazji takich spotkań chcemy nauczyć dzieci, co należy robić w sytuacjach niebezpiecznych np. gdy zobaczą pożar w lesie. Znajomość numerów alarmowych to podstawa, o której powinien pamiętać każdy bez względu na wiek - Mirosław Borsuk, Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Olsztyn.

Odpowiedzi na takie pytania nie przysparzały większych problemów. Trudniejsze okazały się pytania typowo przyrodnicze, dotyczące znajomości gatunków drzew i zwierząt leśnych. Leśnicy zachęcali również do zimowych wycieczek leśnymi szlakami. Las jest miejscem przyjaznym, pod warunkiem wcześniejszego przygotowania się do wędrówek. Warto spacerować specjalnie przygotowanymi i oznaczonymi ścieżkami przyrodniczymi. Są one wyznaczone w obszarach leśnych, szczególnie atrakcyjnych turystycznie.

Pomimo zimowej aury, warto spędzić kilka chwil na świeżym powietrzu i przez chwilę zatrzymać się przy temacie bezpiecznej zimy. Ferie tuż tuż - pamiętajmy by ten czas minął nie tylko przyjemnie i beztrosko, ale również bez uszczerbku na zdrowiu.