Drzewa są największymi roślinami występującymi na lądzie. Potrafią być także długowieczne i żyć nawet kilka tysięcy lat. Bez nich nie istniałyby lasy. To one dostarczają nam niezbędnego do życia tlenu. Dzięki drzewom mamy surowiec w postaci drewna. Poznaj fascynujące fakty na temat najpospolitszych drzew występujących w polskich lasach. Zrozumiesz dlaczego warte są tego by o nie dbać i je chronić. Duża część opisów jest wzbogacona o skany liści, owoców, nasion i gałązek bezlistnych. Z pewnością dzieki temu łatwiej Ci będzię zapamiętać dany gatunek i później rozpoznać go w lesie. Jeśli chcesz poznać i zobaczyć najgrubsze drzewa w Lasach Państwowych zajrzyj do NAJGRUBSZYCH DRZEW.
Pinus sylvestris – łac. pinus „dostarczający żywicy”, od łac. pix „smoła, żywica”; łac. silvestris „leśny”, od łac. silva „las”; nazwa znana od czasów starożytnych.
Picea abies – łac. picea „wydzielający żywicę”, od łac. pix „smoła, żywica”; łac. abies, w sanskrycie abh „być bujnym, obfitować” (dotyczy pokroju drzewa); nazwa znana od czasów starożytnych.
Populus tremula – łac. populus „topola”; łac. tremo, tremere „drżeć, trząść się”; nazwa znana od czasów starożytnych.
Ulmus laevis – łac. ulmus „wiąz”; łac. laevis „gładki, nagi, śliski” (być może nawiązanie do liści, które z wierzchu są gładkie lub nieznacznie szorstkie); nazwa znana od czasów starożytnych.