Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY ŻYCZĘ WAM PRZEDE WSZYSTKIM RADOŚCI DUCHA, WIOSENNEJ POGODY W SERCACH I MIŁYCH, SPOKOJNYCH CHWIL SPĘDZONYCH Z NAJBLIŻSZYMI.
Witajcie Kochani Mam nadzieję, że wskazówki dotyczące budek lęgowych się Wam przydały. W tym roku co prawda mamy wyjątkową długą zimę zatem kto jeszcze nie zdążył zbudować i powiesić budki ma jeszcze szansę. Duża pokrywa śniegu i wciąż nowe opady, na które z niepokojem patrzymy od kilku dni niestety odbijają się kondycji powracających z zimowisk ptaków. Żurawie czy bociany wyczerpane wędrówką nie mają szans na zregenerowanie sił. Zmuszone są do poszukiwania pożywienia, tym samym okres godowy z pewnością zostanie nieco przesunięty w czasie.
Kochani, Przerywając nasz cykl o budkach lęgowych spieszę z porcją ptasich newsów, które nie mogą czekać :)
Budki lęgowe możemy podzielić ze względu na otwór wlotowy na zamknięte, które przeznaczone są dla większości gatunków dziuplaków, na budki lęgowe półotwarte, w których lubują się zwłaszcza pliszki, podpórki, przeznaczone dla jaskółek oraz kosze i platformy, czyli gniazda otwarte dla krukowatych, niektórych sów czy ptaków szponiastych. Wśród bardzo nietypowych i rzadziej stosowanych konstrukcji warto wymienić również platformy pływające przeznaczone dla ptaków związanych ze środowiskiem wodnym oraz szereg konstrukcji indywidualnych, budowanych pod zamówienie dla konkretnego gatunku. O niektórych z nich wspominaliśmy już na łamach Skrzydlatych Myśli. Było to między innymi budki dla pustułek czy zimorodków. Niezwykłe w swoim kształcie są również domki dla jerzyków, pójdźki czy płomykówki.
Zapewne już większość z Was wpatruje się z niecierpliwością w okienka budek lęgowych. Już lada dzień powinien zacząć się wielki skrzydlaty wyścig, od wyniku którego zależeć będzie życie wielu ptasich rodzin. Dlatego, jeśli decydujemy się na budowanie i wywieszanie budek lęgowych powinniśmy robić to z głową i stosować się do kilku podstawowych zasad, gdyż ciąży na nas duża odpowiedzialność za życie naszych podopiecznych.
Witajcie Kochani Z pewnością ucieszy Was fakt, że zima zbliża się wielkimi krokami do końca. Do początku kalendarzowej wiosny pozostał niecały miesiąc. Cieszą się zwłaszcza wszyscy miłośnicy ptaków, dla których marzec i kwiecień to czas obserwacji powracających z zimowisk gatunków. Również nasze gatunki osiadłe po wielu tygodniach koczowania w poszukiwaniu pokarmu wracając i zajmują swoje rewiry lęgowe. Przyroda zaczyna budzić się do życia.