Kończy się miesiąc zakochanych. Wiosna budzi się pomału do życia. Sikorki zaczęły już na dobre godowe śpiewy a sroki znoszą gałęzie na gniazda. Na niebie coraz większy ruch. Wiele gatunków wraca już z zimowisk. Czy również czujecie wiosnę w sercu? Muszę się Wam przyznać, że ja pomału tak, a codzienny śpiew zakochanych ptaków tylko mi dodaje otuchy. Zachęcam Was serdecznie do obserwacji zachowań godowych naszych skrzydlatych pupili. Marzec bowiem to czas łączenia się w pary, budowania lub remontów ptasich gniazd. Zjawisko dobierania się ptaków w pary będzie również naszym dzisiejszym tematem. To zarazem ostatni odcinek cyklu o zakochanych ptakach. Wracamy z dalekich podróży po Papui Nowej Gwinei i na celownik wybierzemy tym razem polskie gatunki.
Nasz samiec napracował się. Zbudował altankę, nawet ją pomalował, przygotował scenę, ozdobił ją, wreszcie nauczył się kilku tanecznych kroków. Po czym, tak moi drodzy Panowie, zatańczył miłosne flamenco. Czy wybranka jego serca doceniła ten trud?
Mimo, iż na dworze mróz szczypiący w policzki, to już za chwilkę czeka nas święto, które rozgrzeje wszystkie serca. To oczywiście Walentynki! Dzień zakochanych obchodzimy 14 lutego, a więc praktycznie w środku mroźnej zimy. Co prawda Walentynki mają tyle przeciwników co i zwolenników, jednak moim zdaniem to bardzo dobry dzień, by Ci co bardziej nieśmiali ujawnili swoje zakochane serca i wręczyli wybrance tajemniczy liścik czy słodką czekoladkę, bez obawy, że dostaną po uszach. W końcu Walentynki po to są. A czy potraficie powiedzieć czym jest miłość? Na ten temat napisano już chyba z milion książek i tyleż samo nakręcono filmów. Każda miłość jest inna, rodziców do dzieci, rodzeństwa, jest miłość dojrzała i ta gorąca, którą wyznają sobie zakochane pary. A jaką miłość wyznają sobie ptaki. Czy w świecie zwierząt możemy mówić o miłości? Otóż moi drodzy „Walentowicze”, miłość będzie tematem naszych najbliższych spotkań. Zapraszam zatem do romantycznej lektury.
Nie wiem jak Wy, ale ja mam serdecznie dość tych mrozów. Co prawda jeszcze ostatnio narzekałem, że nie ma u nas zimy i w związku z tym nie powinniśmy dokarmiać ptaków, a tu zima przyszła i śnieg zasypał Poznań od rana. Obiecuje sobie codziennie, że pójdę na spacer z aparatem i zapoluje na zimujących skrzydlatych gości. Jednak temperatury dochodzące do -17 stopni skutecznie mnie zniechęcają. A dziś po raz pierwszy w tym roku zobaczyłem stadko jemiołuszek i to nie ruszając się zza biurka. Te sympatyczne ptaszki obsiadły drzewka w naszym parku, przed moją pracą. Lornetkę zawsze mam w gotowości, więc z miłą chęcią zrobiłem sobie przerwę „na jemiołuszkową kawę” i przykleiłem się do okna. To się nazywa wygoda. Gdybym tak mógł się otoczyć klimatyzowaną, ciepłą kopułą, to żaden mróz by mnie nie odstraszył od spaceru z aparatem.