Witam Was w sobotni poranek!

Dziękuje Wam za Wasze maile! Wszystkie wczoraj przeczytałem, na razie będę tajemniczy i nie powiem czy jest wśród nich prawidłowa odpowiedź. Rozwiązanie nastąpi we wtorek i nazwisko zwycięzcy umieszczę na blogu.
08.01.2011

Dziękuje Wam za Wasze maile! Wszystkie wczoraj przeczytałem, na razie będę tajemniczy i nie powiem czy jest wśród nich prawidłowa odpowiedź. Rozwiązanie nastąpi we wtorek i nazwisko zwycięzcy umieszczę na blogu.

A oto dzisiejsza podpowiedź. Nasz gatunek osiedla się w krajobrazie rozległych kompleksów leśnych, ale pod jednym warunkiem. W bezpośrednim sąsiedztwie gniazda lub w jego pobliżu muszą znajdować się cieki wodnea więc  jeziora, stawy, rzeki.

Jego terytorium jest bardzo duże! To jedne z największych w ptasim królestwie i średnio wynosi 60 km2, a wśród osobników żyjących w rozproszeniu nawet do 400 km2. Jednak pokarm stara się zdobywać jak najbliżej swojego gniazda, maksymalnie do kilkunastu kilometrów od niego.

Gniazdo zakłada na starych, potężnych drzewach, głównie sosnach w wieku ponad 100 lat. Grupy takich drzew nazywamy starodrzewiem. Wyszukuje je, gdyż gniazdo, które buduje należy do największych konstrukcji ptasich na świecie! Zatem by utrzymać taki ciężar i wielkość, drzewo również musi być potężnych rozmiarów. Jak się domyślacie skoro buduje tak wielkie gniazda sam również musi być sporym ptakiem, dlatego też wybiera takie drzewa, które przynajmniej z jednej strony umożliwiają łatwy dolot do gniazda. Są to przeważnie drzewa na skrajach lasu, lub wywyższające się ponad otaczający je drzewostan.

Zazwyczaj buduje w swoim rewirze jedno lub kilka gniazd, z których korzysta na przemian. Rozbudowywanie trwa wiele lat, w związku z tym osiągają olbrzymie rozmiary do 4 m wysokości i 2,5 m średnicy. Wyścieła je najczęściej mchem lub zielonymi gałązkami. Umieszczone jest dość wysoko, przeważnie poniżej korony drzewa, na 10 do 20 m wysokości, a często jeszcze wyżej.

Ścisłe powiązanie ze środowiskiem leśnym jak i wodnym naszego gatunku związane jest ze zdobywaniem pokarmu. Nasz drapieżca poluje przede wszystkim na ryby! Łowi leszcze, szczupaki, płocie, karasie i wzdręgi. Z kolei w okolicach stawów rybnych najczęściej poluje na karpie. Jego dietę w sezonie lęgowym uzupełniają również ptaki wodne, przeważnie łyski z rodziny chruścieli. Zimą z kolei nasz bohater często odżywia się padliną.

Jako ciekawostkę dodam, iż ryby chwyta przeważnie z powierzchni wody, atakując z powietrza. Natomiast polując na inne ptaki wykorzystuje przede wszystkim element zaskoczenia. Nie jest zbyt zwinny, gdyż jak się domyślacie jest sporych rozmiarów. Często para nawet współpracuje w polowaniu, zmuszając ptactwo wodne do ciągłego nurkowania. W ten sposób wyczerpane przebywaniem pod wodą ofiary stają się łatwym łupem do zebrania. Co jeszcze raz świadczy, że w świecie zwierząt, w relacjach drapieżnik-ofiara nie ma miejsca na litość.

Dziś zamieściłem kilka zdjęć zrobionych podczas zeszłorocznego obrączkowania. Wspinaczka to bardzo niebezpieczne zajęcie, którego podejmują się przeważnie alpiniści. Mój kolega, który ma odpowiednie uprawnienia i doświadczenie wspinał się na drzewo do gniazda, spuszczał na dół w specjalnym worku pisklaka, a my go obrączkowaliśmy. Przyjrzyjcie się gniazdu, jest naprawdę wielkie.

Rafał