Witajcie Drodzy Przyrodnicy!

Jest mi niezmiernie miło przywitać Was na nowym blogu w lesie eRysia. Spytacie czym się zajmiemy? Myślę, że jedną z najprzyjemniejszych i najciekawszych dziedzin wiedzy – przyrodą!
06.01.2011

Jest mi niezmiernie miło przywitać Was na nowym blogu w lesie eRysia. Spytacie czym się zajmiemy? Myślę, że jedną z najprzyjemniejszych i najciekawszych dziedzin wiedzy – przyrodą!

W trakcie naszych spotkań spojrzymy na świat troszkę z innej perspektywy :) Przyjrzymy się lasom z lotu ptaka, dowiemy się czym kierują się nasi skrzydlaci bohaterzy przy wyborze miejsca gniazdowania. Poznamy ich codzienne zwyczaje ale też i najskrytsze sekrety. Spojrzymy oczami sowy, przemierzymy puszczę na grzbiecie chrząszcza, ale i podążymy tropem ducha lasu – wilka. Poznamy wiele interesujących gatunków, niektóre z nich spróbujemy złapać, inne wyhodować, a jeszcze inne sfotografować. Przy okazji rozwikłamy kilka tajemniczych zagadek z historii i legend, np. o wilkołakach. Będzie groźnie, ale i ciekawie, zresztą sami ocenicie…

     Nie zwiedźcie się jednak, poruszymy kilka ważnych zagadnień ekologicznych, zajrzymy i przypomnimy sobie co słychać na lekcji biologii. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na trudne pytania związane z ochroną przyrody w Polsce i na świecie, od gór aż po morze!

     Ale ja tu się rozpisałem, a zapomniałem o najważniejszym, wypada mi się przedstawić :) Mam na imię Rafał, jestem leśnikiem a z zamiłowania całym sercem przyrodnikiem. Zawodowo zajmuję się ochroną naszej rodzimej przyrody i edukacją. Moimi dodatkowymi pasjami są ornitologia i entomologia. Na co dzień pracuję w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ale możecie mnie też spotkać biegającego z lornetką po lesie w różnych zakątkach naszego kraju i o różnych porach dnia i nocy :)

     Z chęcią podzielę się z Wami swoją wiedzą, opiszę ciekawe miejsca ale i podpowiem gdzie warto się udać, by zaobserwować swój wymarzony gatunek. Przedstawię Wam również organizacje przyrodnicze, które pomogą Wam rozwijać swoją pasję. Zajrzymy także do ciekawych książek i stron internetowych. Ale nade wszystko chciałbym zachęcić Was, młodzi przyrodnicy, do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i zadawania mnóstwa pytań. Postaram się na nie odpowiedzieć, a jeśli mi się nie uda, tym większą będziemy mieli frajdę próbując wspólnie wymyślić rozwiązanie.

     Ach, byłbym zapomniał, będą również konkursy! Żądni przygód przyrodnicy, już dziś mam dla Was wspaniałą niespodziankę! :) Będzie ona związana z naszym pierwszym skrzydlatym bohaterem, którego historię poznamy w następnym tygodniu. Na razie nie mogę zdradzić jego nazwy, gdyż z nią jest związany nasz konkurs. Nagrodą jestwspaniały kalendarz na Nowy Rok, zatytułowany „Mieszkańcy naszych lasów”. Jedno z 12 zdjęć zamieściłem na zachętę w nagłówku. Kalendarz jest naprawdę wielki i piękny!!! Poznamy w nim historię kilkunastu gatunków zwierząt, w tym bohatera naszej zagadki.

     Autorem zdjęć jest nie kto inny niż Antek Kasprzak. Tak tak, słusznie się domyślacie, to ten sam, który zrobił wspaniałe zdjęcia do eRysiowej Leśnoteki i ten sam, który udziela Wam rad w Fotogalerii! Z kolei autorem tekstów, przyznam się nieskromnie, jestem ja :) Dla zwycięzcy konkursu mamy dodatkową niespodziankę związaną z kalendarzem. Zdradzę ją później…

     A teraz konkurs. Zagadka nie jest prosta, ale nie zniechęcajcie się! Przez 5 kolejnych dni będę umieszczał podpowiedzi – ciekawostki z życia naszego skrzydlatego bohatera. Odpowiedzi z dopiskiem w tytule „KALENDARZ” nadsyłajcie proszę na mój adres mailowy: erys@erys.pl. Imię i nazwisko zwycięzcy poznamy 11 stycznia! Kto pierwszy ten lepszy, książki w ruch! Ja się już z Wami żegnam, a oto zagadka:


KTÓRY Z POLSKICH PTAKÓW SZPONIASTYCH ROZPOCZYNA NAJWCZEŚNIEJ SWOJE GODY?
Należy podać nazwę polską i łacińską gatunku oraz miesiąc, w którym rozpoczynają się jego toki.

Powodzenia!
Rafał Śniegocki