Jesienna migracja. Europejskie Dni Ptaków.

Witajcie! Nasz wrześniowy sezon na szczupaka dobiega końca. Ostatnim gatunkiem odchodzącego lata, któremu przyjrzymy się w najbliższy weekend będzie błotniak stawowy. Tymczasem dzisiaj porcja informacji o najbliższych zdarzeniach.
28.09.2012

Witajcie! Nasz wrześniowy sezon na szczupaka dobiega końca. Ostatnim gatunkiem odchodzącego lata, któremu przyjrzymy się w najbliższy weekend będzie błotniak stawowy. Tymczasem dzisiaj porcja informacji o najbliższych zdarzeniach.

Wielkimi krokami nadciągają Europejskie Dni Ptaków. To dwudniowe wydarzenie obchodzone jest w 40 krajach Europy i Azji Środkowej a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków.

Z szeroko zakrojoną akcją promocyjną ruszyło z tej okazji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Przygotwali naprawdę wiele atrakcji. Zapraszam Was serdecznie na stronę www oraz na profil na Facebooku OTOP:  http://www.otop.org.pl/. Znajdziecie tam Program obchodów, przewidziany w tym roku na 6-7 października. Jego głównym celem są wycieczki "na ptaki", organizowane w całej Polsce a koordynowane przez  lokalne oddziały OTOP i wolentariuszy. Dla osób, kóre wolą jednak samodzielnie wyprawy przewidziane są indywidulane karty obserwacji. Zatem każdy w Wasmoże w tych dniach czynnie uczestniczyć w akcji i liczyć migrujące ptaki. Specjalnymi względami zostanie otoczona czajka, która została wybrana ptakiem 2012 roku.

"Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października przez BirdLife Interational - federację, której polskim partnerem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W trakcie EDP w całej Polsce obserwowane i liczone są ptaki (zwłaszcza gatunki wędrowne), a wyniki trafiają do międzynarodowego koordynatora, którym w tym roku jest Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne" (żródło: OTOP).

To ptasie święto nie pozostaje również obojętne leśnikom. Jednym z przykładów jest Nadleśnictwo Elbląg (RDLP w Gdańsku), które specjalnie z tej okazji, w pierwszy weekend października organizuje "Ptasi Piknik". Jak sami organizatorzy piszą: "Miejsce imprezy plenerowej należy do wyjątkowych nie tylko w skali kraju, ale też w skali Europy. Ponad wąskim pasem lądy corocznie przelatują miliony ptaków tworząc spektakularne zjawisko przyrodnicze. Jesienią zjawisko to nabiera na sile i niejednokrotnie ponad głowami możemy jednego dnia zaobserwować dziesiątki tysięcy skrzydlatych migrantów. Wartym podkreślenia jest również fakt, że jest to zarazem jedno z czterech miejsc w Europie o wyjątkowym nasileniu wędrówki ptaków drapieżnych. Liczebności niektórych gatunków – krogulec, kobuz, błotniak zbożowy czy sokół wędrowny – uzyskane w wyniku badań partnera projektu – Stowarzyszenie Drapolicz – należą do rekordowych w skali Europy".

Zapowiada się zatem moi Drodzy naprawdę fantastycznie. Organizatorzy przygotowali specjalnie miejsca do obserwacji, a największymi atrakcjami, poza oczywiście migrującymi gatunkami, będą warsztaty, na których pod okiem doświadczonych ornitologów można podszkolić swoje umiejętności w rozpoznawaniu gatunkównauczyć się obrączkować czy posłuchać opowieści o lesie i przyrodzie. Dla mnie najbardziej interesująco zapowiadają się nocne warsztaty, twrające od 19 do 4 nad ranem. W siatki i ręce ornitologów będą wówczas wpadać sowy!  Wszystkich szczegółów dowiecie się ze strony: http://www.gdansk.lasy.gov.pl/centrum/aktualnosci/kibicuj-wraz-z-lesnikami-nmigrujacym-ptakom.

I ja zachęcam Was bardzo serdecznie do dzielenia się swoimi obserwacjami na łamach e-rysia. Mieliśmy już przygodę z sępem plamistym, kto wie co jeszcze nas spotka tej jesieni :)

Rafał
rafal@erys.pl