Według ostatnich badań, które co roku zlecają Lasy Państwowe, tylko 23 procent Polaków regularnie odwiedza nasze lasy. Aż 33 procent naszych rodaków w ogóle nie odwiedza lasów, a 44 procent bywa tam tylko okazjonalnie. Wydawać by się mogło, że jest inaczej. Mamy zwykle wrażenie, że wszyscy z nas chętnie odwiedzają lasy, bo przecież są one ogólnodostępne, mają wiele funkcji i przede wszystkim są piękne. Szczególnie wiosna zachęca do leśnych spacerów, choć warto korzystać z bogactwa lasów przez cały rok. W miejscu, gdzie przed II wojną była leśniczówka Suszkowo (Waldecke), w ogródku dawnej leśniczyny zakwitły już cebulice
Ubiegły tydzień minął mi jak z bicza trzasł i był bardzo, ale to bardzo pracowity. W dodatku absolutnie nietypowy, nawet jak na tydzień leśniczego, który w swojej profesji ma pakiet kilkunastu zawodów. Właśnie dorzuciłem do tego pakietu aktorstwo.
Bardzo lubię wiersze Konstantego Ildefonsa ale nie zawsze zgadzam się z jego poglądami. Bo Gałczyński w „Kronice Olsztyńskiej” pisze: „Ze wszystkich kobiet świata najpiękniejsza jest noc”
Leśniczowie to ludzie aktywni we wszystkich sprawach związanych z lasem, ale też na wielu polach społecznych. Są animatorami życia społecznego w wielu sferach i widać ich działania z pasją na róznych niwach. Organizują, uczestniczą, pomagają i służą radą, wiedzą , doświadczeniem. Jeśli chcecie się o tym sami przekonać wybierzcie się 7 marca do schroniska „JAGODNA" w Spalonej k/Bystrzycy Kłodzkiej.
Praktycznie równo rok temu, bo w lutym 2014 pisałem: „Coraz częściej pojawiają się informacje o spotkaniach z wilkami lub śladami ich bytowania na zachodzie kraju, także w moich okolicach. Nie spotkałem się jeszcze "oko w ślepia" z wilkiem, ani nie trafiłem na ślady jego działalności w moim leśnictwie, choć widywałem już wilcze tropy w okolicy…”
Praktycznie każdego dnia znajdziemy w kalendarzu jakieś święto, czy dzień obchodów czegoś bardziej lub mniej ważnego. Wiele osób nabija się z tego, ale czy słusznie? To okazja zwrócenia uwagi na czasem nawet istotne problemy współczesnego świata. Drobne i niepozorne jak wróbel domowy, który w marcu ma swój dzień, lub zwierzyna leśna o której powinniśmy pamiętać 12 lutego, w Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.
Czas szybko pędzi i właśnie mija miesiąc od dnia, w którym odbył się na wrocławskim stadionie Bal Sportowca „Słowa Sportowego”. Oczywiście momentem kulminacyjnym tego wieczoru było rozstrzygnięcie Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera na Dolnym Śląsku w roku 2014.
Pamiętacie staropolskie przysłowie, które mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Leśniczyna Reginka już wczoraj nasmażyła pysznych pączków z węgierkowymi powidłami, to jak nie wierzyć w siłę tradycji? Do tego o takim smaku?
Jestem zadziwiony potęga mediów! Kiedy napisałem na blogowych stronach „białej i mroźnej zimy wciąż nie widać w pszczewskich lasach” reakcja była natychmiastowa. Już następnego dnia po takim wyznaniu zrobiło się biało, a dziś w nocy na termometrze zobaczyłem ósemkę w minusie. „Przypadek?”- jak pytają kabareciarze… Żarty żartami ale faktycznie mamy białą zimę i krajobraz uległ szybkiej i istotnej zmianie.
Białej i mroźnej zimy wciąż nie widać w pszczewskich lasach. Las jest szarobury i jakby nieco smętny. W powietrzu wisi wilgoć, która zresztą powoduje, że część leśnych dróg zmieniła się w mokradła. Może to z powodu Światowego Tygodnia Mokradeł, który się dziś kończy?
Od kilku dni w wirtualnej sieci i w niektórych mediach królują lasy. W bardzo różnej postaci. Nasze lasy mają swoje „pięć minut” jak to bywa czasem u celebrytów. Zauważyłem to z pewnym zdumieniem, gdy zajrzałem w końcu tygodnia do statystyk bloga. Pojawiło się tam mnóstwo odsłon, szczególnie z portalu Wykop.pl.
POMNIKAMI PRZYRODY, w rozumieniu aktualnych przepisów o ochronie przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi się wśród innych tworów. Mają nie tylko duże znaczenie dla nauki, ale znacząco poprawiają estetykę krajobrazu, bo zwiększają jego różnorodność i podnoszą atrakcyjność. Często są one związane z określonymi wydarzeniami historycznymi lub wybitnymi postaciami naszej kultury narodowej.