Wyglądajmy razem pierwszej gwiazdki

W czwartek w gronie pracowników Nadleśnictwa Trzciel spotkaliśmy się na krótkiej naradzie. Była to okazja, aby podsumować mijający już rok i wszystkie działania leśników na obszarze ponad 20 tysięcy hektarów ( z tego lasy zajmują 19,5 tys. ha) podzielonym na 11 leśnictw.
23.12.2017

W czwartek w gronie pracowników Nadleśnictwa Trzciel spotkaliśmy się na krótkiej naradzie. Była to okazja, aby podsumować mijający już rok i wszystkie działania leśników na obszarze ponad 20 tysięcy hektarów ( z tego lasy zajmują 19,5 tys. ha) podzielonym na 11 leśnictw.

W czwartek w gronie pracowników Nadleśnictwa Trzciel spotkaliśmy się na krótkiej naradzie. Była to okazja, aby podsumować mijający już rok i wszystkie działania leśników na obszarze ponad 20 tysięcy hektarów ( z tego lasy zajmują 19,5 tys. ha) podzielonym na 11 leśnictw.

Lasy przez cały rok były odnawiane, pielęgnowane, doglądane i otoczone fachową opieką leśników. Rozmawialiśmy o naszych zawodowych sprawach i o mało widocznej pracy wszystkich ludzi lasu czyli drwali, zrywkarzy, przewoźników drewna. Dzieliliśmy się także refleksjami o zauważalnych zmianach w naszym kraju i całej Europie oraz o społecznym odbiorze naszej pracy. Wciąż wokół działań nas, leśników, kłębi się mgła niezrozumienia, choć tak wiele dobrych i pożytecznych spraw za nami i przed nami… Wiedzą o tym prawdziwi miłośnicy przyrody, stali bywalcy polskich lasów i nasi przyjaciele, którzy wspólnie z nami służą ludziom i przyrodzie. Leśnicy to aktywni i jednocześnie bardzo cierpliwi ludzie, którzy spokojnie czekają na efekty wieloletniej pracy, wierząc, że „po owocach nas poznacie…” Czasem trzeba czekać bardzo długo, za długo, choć można się czasem nimi cieszyć jeszcze w jesieni ludzkiego życia. Oto jeden z nielicznych przykładów:

Na wniosek Nadleśnictwa Rokita z 12 grudnia 2016 r., rezerwat przyrody „Wiejkowski Las" o powierzchni 130,09 ha, utworzony na mocy rozporządzenia nr 33/2008 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 12 sierpnia 2008 r., Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z 31 marca br. nazwany został imieniem Zbigniewa Wabiszczewicza, emerytowanego leśniczego Leśnictwa Wiejkówko w Nadleśnictwie Rokita. Więcej przeczytacie tu:

http://www.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/v7UyU6OC5flI/content/lesnik-patronem-rezerwatu

 

Pozostaje wierzyć, że magiczny czas Najpiękniejszych Świąt skłoni do refleksji i zachęci ludzi do wzajemnej empatii. Jestem przekonany, że wszystkim jest nam to bardzo potrzebne. Tak jak kontakt z lasem i przyrodą.

Las tuż przed Bożym Narodzeniem wprawdzie nie jest obsypany białym puchem ale białe pnie brzóz także tworzą nastrój.

 

13717.jpg

W lesie teraz jest cicho i dostojnie. Leśnicy za sprawą pracowników zakładów usług leśnych wprawdzie zakończyli i rozliczyli wszelkie prace gospodarcze, ale to oczywiste, że wciąż się tam coś dzieje, jadą samochody z drewnem, a las trzeba chronić przed wieloma zagrożeniami.

Zwierzęta z racji braku śniegu (przynajmniej w lubuskim, bo w innych regionach kraju może być inaczej) świetnie sobie radzą, zaglądają już pewnie za pierwszą gwiazdką

13723.jpg

(grafika pochodzi z kartki świątecznej czasopisma Las Polski)

Jednak wiecznie głodnym ptakom nie zawadzi coś podrzucić, bo przecież owadów już w zasadzie nie mają do dyspozycji

13719.jpg

Choinki z lasu, z racji ich atrakcyjności, z pewnością wszystkie sprzedane, a w wielu domach już świecą na nich kolorowe światełka i błyszczą wszelkie ozdoby.

13718.jpg

 Nasz emerytowany dachowiec Gruby, o imieniu adekwatnym do prezencji, wcześniej przelegiwał godzinami na parapecie, ale gdy wziął aktywny udział w rozplątywaniu choinkowych lampek zmęczył się i odpoczywa pod ubraną choinką

13720.jpg

Z kuchni dolatują do mnie bardzo obiecujące zapachy

13722.jpg

Leśniczyna Renia już wiele świątecznych specjałów przygotowała wcześniej i teraz zostało już niewiele do zakończenia przygotowania potraw na tradycyjny, wigilijny stół. Trwa lepienie uszek i pierogów i trzeba jej w tym pomóc, bo to u nas rodzinny rytuał

13721.jpg

Czas Świąt Bożego Narodzenia, ale także czas przygotowań przedświątecznych to doskonała okazja, aby spędzać jak najwięcej chwil razem, w rodzinie, w kręgu przyjaciół i znajomych. Dlatego też piszę do Was tych kilka słów już teraz, a potem wyłączam komputer i telewizor, ciesząc się obecnością i bliskością najbliższych osób.

Życzę wszystkim, którzy tu zaglądają Wesołych Świąt przy pachnącej lasem choince i w cieple dobrych uczuć najbliższych sobie ludzi. Wyglądajmy razem pierwszej gwiazdki.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl