Podgrzybków lesie w nie spotykam ale może spotkamy się na Święcie Podgrzybka w Świniarach

To już, niestety kolejny, w moich stronach rok, który nie jest łaskawy dla grzybiarzy. Okoliczne, piękne lasy nie darzą bogactwem borowików i podgrzybków jak to bywało wcześniej. Naturalnie zdarzają się 2-3 dni, gdzie można nazbierać garstkę kurek czy nieco podgrzybków ale są to „ilości kolekcjonerskie” a nie solidny wysyp jak to drzewiej bywało…
07.09.2016

To już, niestety kolejny, w moich stronach rok, który nie jest łaskawy dla grzybiarzy. Okoliczne, piękne lasy nie darzą bogactwem borowików i podgrzybków jak to bywało wcześniej. Naturalnie zdarzają się 2-3 dni, gdzie można nazbierać garstkę kurek czy nieco podgrzybków ale są to „ilości kolekcjonerskie” a nie solidny wysyp jak to drzewiej bywało…

12777.jpg

 

 Może to kwestia zmian klimatycznych, może deficyt wilgoci ale optymistycznie zakładam, że to stan tylko przejściowy i znowu w pszczewskich lasach zabrązowi się od wysypu jesiennych podgrzybków.

Skoro jednak nie ma podgrzybków to warto wybrać się na Święto Podgrzybka do Świniar w gminie Skwierzyna?  Na pewno warto, bo to bardzo atrakcyjna impreza plenerowa, która doskonale łączy i integruje środowisko leśników i mieszkańców okolicznych gmin oraz rzesze turystów. Jest również symbolem różnorodności i bogactwa Puszczy, o którą dbają leśnicy oraz kultury, tradycji i umiejętności ludzi, którzy wokół niej mieszkają

Święto Podgrzybka organizowane jest od 2001 r. w Puszczy Noteckiej. Jest to największa w tej części Polski impreza leśników, myśliwych, grzybiarzy oraz wszystkich, którzy darzą szacunkiem Naturę.

Puszcza Notecka to duża,  zielona plama na mapie Polski – dziki, rzadko zaludniony kompleks borów sosnowych w widłach Noteci i Warty. Gospodarzami Puszczy Noteckiej, obejmującej 122 tys. ha lasów państwowych i 7 tys. lasów prywatnych, są leśnicy. Puszcza to siedem nadleśnictw: Karwin, Krucz, Międzychód, Oborniki, Potrzebowice, Sieraków i Wronki, wchodzących w skład trzech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych – w Pile, Poznaniu i Szczecinie. Administracyjnie Puszcza Notecka znajduje się na terenie dwu województw, siedmiu powiatów i piętnastu gmin. Ale puszcza, podobnie jak cała Natura, nie dzieli, lecz łączy ludzi, którzy zafascynowani jej urokiem spotykają się na dorocznym Święcie Podgrzybka, integrującym lokalne społeczności, zarówno części lubuskiej, jak i wielkopolskiej.

 

 Kiedy w 2001 r. burmistrz Skwierzyny w województwie lubuskim i burmistrz Międzychodu w województwie wielkopolskim, zainspirowani pomysłem posłanki III kadencji Sejmu RP Ewy Freyberg,  zapraszali wspólnie na I Święto Podgrzybka, wyrażali nadzieję, że będzie to początek corocznych spotkań na skraju Puszczy Noteckiej.  I tak się stało, bo w tym roku już po raz 15 spotkamy się na święcie, którego symbolem stał się skromny, puszczański podgrzybek. Oto program imprezy w Świniarach:

 

12770.jpg

 

Puszczańskie święto rozpoczyna barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą i piękne amazonki na koniach.

 

12771.jpg

 

Zielenią się w nim mundury leśników.  Maszerują  władze samorządowe województw, powiatów i gmin położonych wokół puszczy, zespoły w barwnych strojach, starsi Cechu Rzemieślników oraz  liczni goście. Leśnicy uroczyście przekazują pieczę nad puszczą burmistrzom Skwierzyny i Międzychodu.  Rozpalane jest tradycyjne ognisko, a festyn szybko nabiera rumieńców. Już od rana tego dnia trwa Gimnazjada, podczas której uczniowie z kilkunastu puszczańskich szkół zbierają podgrzybki i borowiki, strzelają z łuku, uczestniczą w licznych konkursach przyrodniczych.

Imprezie towarzyszy ceremoniał myśliwski, gala jazdy konnej, prezentacje artystyczne oraz konkursy kulinarne. Niestety, ze swoim pięknym i pysznym stoiskiem z darami puszczy nie pojawi się już puszczański leśnik Wojtek Mysiak. Nie ma go już pomiędzy nami…

 

12772.jpg

 

Tysiące uczestników święta mają okazję zapoznać się z prezentacjami puszczańskich nadleśnictw, kół łowieckich, rękodzielników, gospodarstw agroturystycznych. Co roku pojawia się coś nowego. Zawsze obecne są liczne stoiska z miodem, rzeźbą, malarstwem i kulinariami. O tytuł Najsilniejszego Człowieka Puszczy zmierzą się siłacze

12773.jpg

 

Drwale i ich warczące piły budzą wielkie zainteresowanie kibiców

12774.jpg

 

Przy stoiskach leśników z puszczańskich nadleśnictw też gromadzi się wielu chętnych do rozmowy i zdobycia wiedzy o tajnikach gospodarowania puszczańską przyrodą

12775.jpg

 

Wszyscy  korzystamy z puszczy, czerpiąc z niej drewno, zwierzynę, grzyby, ale też ciszę i spokój, tak dziś potrzebne i deficytowe. Dlatego co roku, choć w ten jeden dzień warto wziąć udział w Święcie Podgrzybka, aby podziękować puszczy za rozliczne dary i pochylić się przed jej majestatem

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl