Idź w niedzielę na wybory

Pewnie wielu z nas z ulgą spogląda na kalendarz i cieszy się, że już niebawem pojawi się tam data: 16 listopada. To dzień wyborów samorządowych. Wokół nas z plakatów uśmiechają się kandydaci na radnych i szefów miast oraz gmin. Czasem pukają do naszych mieszkań lub na ulicy wręczają ulotki i wizytówki. W przekazach medialnych wciąż wybory… Czasem bywa to męczące i nudne, dlatego już nieco niecierpliwie czekamy na dzień wyborów.
14.11.2014

Pewnie wielu z nas z ulgą spogląda na kalendarz i cieszy się, że już niebawem pojawi się tam data: 16 listopada. To dzień wyborów samorządowych. Wokół nas z plakatów uśmiechają się kandydaci na radnych i szefów miast oraz gmin. Czasem pukają do naszych mieszkań lub na ulicy wręczają ulotki i wizytówki. W przekazach medialnych wciąż wybory… Czasem bywa to męczące i nudne, dlatego już nieco niecierpliwie czekamy na dzień wyborów.

Ale to ważny i szczególny  dzień nie tylko dla kandydatów zaangażowanych w wybory. To dzień bardzo ważny dla każdego z nas, bo to przecież my wszyscy wybieramy ludzi, którzy będą podejmowali decyzje wpływające na naszą przyszłość. Dlatego w niedzielę wybierzmy się do lokalu wyborczego i postawmy po krzyżyku na każdej z czterech kart do głosowania. Nie robimy w ten sposób przysługi kandydatom lecz sobie. Kogo wybierzemy- tego będziemy mieli przez cztery lata!

Mój znajomy mówi, że urna wyborcza to taka magiczna skrzynka, gdzie przepadają nasze marzenia... Ale czy one muszą przepadać? To tylko od nas zależy. Bo samorządność to ciągła praca, a nie tylko pisanie programów, retuszowanie fotografii i redagowanie ulotek tuż przed wyborami. Potrzebujemy liderów, ludzi z pasją i powinniśmy ich kreować, wspierać oraz motywować do działania każdego dnia, a nie tylko w czasie tzw. kampanii wyborczej. Oni z kolei muszą wciąż rozwijać się, budować wiedzę i doświadczenie, no i rozmawiać z ludźmi, rozumieć ich potrzeby. Wtedy to będzie prawdziwa samorządność, a nie oczekiwanie na to, „że oni przyjdą i zrobią…”

Wielu leśników czynnie działa na różnych poziomach samorządu: od sołtysów i rad sołeckich po burmistrzów i radnych wojewódzkich. Od kilku kadencji około 600 leśników w kraju obejmuje mandaty społecznego zaufania. Choć obciążenie pracą zawodową jest tak duże, że coraz trudniej godzić liczne obowiązki. Wielu z nich aktywnie działa na rzecz swoich społeczności także wtedy, gdy nie są radnymi. Leśnicy są zapraszani do realizacji różnych projektów unijnych, wspierają działalność stowarzyszeń, służą radą, wiedzą i pomocą.

Czasem też radzą radzie i z ich opinią liczą się radni gminni czy powiatowi, chętnie czerpiąc z ich wiedzy. Na przedostatniej sesji rady powiatu międzyrzeckiego także było zielono od leśnych mundurów.

Powiat międzyrzecki, położony w najbardziej zalesionej części kraju przecież lasami stoi. W zasięgu administracyjnym powiatu lasami zarządza 5 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie : Międzyrzecz, Trzciel, Skwierzyna, Międzychód i Bolewice. Dlatego w rocznym programie pracy rady powiatu znalazł się punkt pod nazwą „Stan lasów powiatu w roku jubileuszu 90 lat istnienia Lasów Państwowych”. Przewodniczący rady Lesław Hołownia i wicestarosta Remigiusz Lorenz wręczyli nadleśniczym pamiątkowe statuetki jako wyraz uznania za skuteczną troskę o lasy powiatu.

11328.jpg

 

Radni, urzędnicy starostwa, dyrektorzy szkół średnich i kierownicy jednostek powiatowych wysłuchali mojego krótkiego wystąpienia o stanie lasów i codziennych problemach leśników oraz obejrzeli film „90 lat LP”. Nadleśniczy z Międzyrzecza Jerzy Pawliszak, ze Skwierzyny- Tadeusz Przybyłka oraz inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Trzciel Włodzimierz Rudawski przybliżyli specyfikę pracy leśników. Potem radni pojechali zwiedzić jeden z obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Międzyrzecz na terenie leśnictwa Rojewo. O lesie znacznie  lepiej rozmawia się poza salą wykładową. Radni z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści o specyfice poszczególnych nadleśnictw. Rozmawiano o problemie śmieci, korzystaniu z dróg powiatowych przez samochody wywożące drewno oraz o pożarach.

  11329.jpg

Potem była pamiątkowa fotografia, gdzie wspólnie z leśnikami pozował przewodniczący Rady Powiatu Międzyrzeckiego oraz przewodniczący powiatowej rady organizacji pozarządowych:

11330.jpg

 

Uczestnicy sesji zapoznali się z działalnością edukacyjną leśników i zwiedzili wiatę edukacyjną, wieżę widokową, z której podziwiali panoramę jeziora Głębokie oraz ścieżkę przyrodniczą. Przewodnikiem po ścieżce był leśniczy Edward Hassa, który pokazywał budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów i płazów, maszyny leśne, opowiadał o żywicowaniu i produkcji węgla drzewnego oraz codziennej pracy leśników.

 

 11331.jpg

Barwne opowieści nadleśniczego Jerzego Pawliszaka o międzyrzeckich wilkach oraz rysiu, który niedawno pojawił się w okolicy bardzo zaciekawiły słuchaczy:

 

11333.jpg

To była szczególna sesja rady powiatu międzyrzeckiego spośród ponad 50, jakie odbyły się podczas tej kadencji. To także dowód na to, że leśnicy są ważnym ogniwem społeczności lokalnej i ich zaangażowanie w pracę samorządową nadaje jej inną jakość. Warto o tym pamiętać w niedzielę, gdy staniemy przy magicznej skrzynce, gdzie wcale nie muszą przepadać nasze marzenia…

Szukajcie znanych Wam leśników na listach do rad gmin i powiatów. Do Sejmiku Zachodniopomorskiego z okręgu wyborczego nr 2 obejmującego powiaty: Goleniowski, Gryficki, Kamieński, Łobeski i miasto Świnoujście kandyduje Sławomir Kucal, naczelnik z RDLP Szczecin http://www.slawomirkucal.pl/ wielki społecznik i bardzo zacny leśnik.

Zapewne dobrze znacie zaangażowanie różnych kandydatów, także leśników-społeczników w swojej okolicy i to z pewnością nie z plakatów czy ulotek wyborczych ale z ich pracy z pasją dla ludzi, a także  przyrody. W wyborczą niedzielę dobrze wybierajcie dla siebie i swojej przyszłości.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl