Bocian czarny w centrum Łodzi - oficjalne odsłonięcie muralu

Mural bociana czarnego przy Orlej 3 w Łodzi, który od kilkunastu dni zapanował nad skrzyżowaniem z ul. Sienkiewicza i intrygował łodzian został oficjalnie otwarty!
19.10.2021 | Alicja Sitek, RDLP w Łodzi

Mural bociana czarnego przy Orlej 3 w Łodzi, który od kilkunastu dni zapanował nad skrzyżowaniem z ul. Sienkiewicza i intrygował łodzian został oficjalnie otwarty!

18 października przy muralu spotkali się przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Banku Ochrony Środowiska.

Bociany Czarne Online to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz z inicjatywy tych instytucji powstał mural bociana czarnego – w samym centrum Łodzi, która nosi miano „miasta murali”.

Podczas oficjalnego, krótkiego otwarcia przemówili i uroczyście przecięli wstęgę: dyrektor RDLP w Łodzi Dariusz Pieniak, rektor Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Elżbieta Żądzińska oraz dyrektor Centrum Biznesowego w Łodzi BOŚ Bank S.A. Anna Milewska-Andrzejak.

Kilka słów powiedzieli także dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ – prof. Andrzej Kruk i prof. Piotr Zieliński, będący opiekunem merytorycznym projektu.

Projekt muralu powstał na podstawie zdjęcia autorstwa Huberta Gajdy, a za wykonanie odpowiedzialny jest Maciej Bielewicz - łodzianin, który również zawitał na otwarciu. Poniżej making of:

Mural bociana czarnego w centrum miasta ma propagować wiedzę o tym wciąż mało znanym ptaku. Wierzymy, że odegra ważną rolę edukacyjną i zachęci łodzian, a także turystów do pogłębiania wiedzy o tym gatunku.

Mural to wyraz współpracy środowiska naukowego z Lasami Państwowymi, jak również podkreślenie realnego wkładu w badania nad tym gatunkiem i program ochrony bociana czarnego w Polsce. 

O projekcie Bociany Czarne Online

Realizowany od 2016 roku projekt ma odsłonić tajemnice życia leśnych samotników. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Celem projektu, transmisji prowadzonej od kwietnia do sierpnia, a więc od przylotu ptaków dorosłych na gniazdo do wylotu młodych bocianów, jest edukacja z zakresu ochrony przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco jest zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Bociany Czarne Online (transmisja na żywo od kwietnia do września oraz archiwalne filmy) bezpośrednio na Youtube, archiwalne fragmenty z gniazda, relacje: https://www.youtube.com/RDLPwLodzi

Mural został zrealizowany w 2021 r. ze środków RDLP w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

 sponsorzy.jpg

 Partnerzy projektu Bociany Czarne Online od 2016 r.:

 sponsorzy od 2016.jpg

 

 

Więcej informacji o projekcie: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne                     

 

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ: https://www.biol.uni.lodz.pl/pl