Leśny Budzik - Kuropatwa

22.07.2020

Subskrybuj Echa Leśne: http://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg?sub_confirmation=1

Chcecie tego, czy nie - wybiła szósta. Czas zatem na Leśny Budzik :)

Kuropatwa to symbol polskich pól, choć dawniej było ich znacznie więcej. Mechanizacja rolnictwa, przeobrażanie się mozajek różnorodnych poletek, zakrzewień w wielkie po horyzont monokultury, odcisnęły swoje piętno n atym gatunku.
Kuropatwy żyją w stadkach. Jeśli stadko się rozbije np. przez drapieżnika, ptaki nawołują się, by ponownie połączyć się w stado, wydając chrapliwe "kiiirrrk".
Podobne chrapliwe dźwięki wydają ptaki, gdy zrywają się do lotu, to jakby odgłos wyraźnego niezadowolenia, bo musicie wiedzieć, że robią to naprawdę niechętnie. Kuropatwa nie siada na gałęzi, nie wspina się, a jedynie drepcze po ziemi i naprawdę w ostateczności podlatuje.

Równie dobrze rozpoznawalnym głosem kuropatwy jest wyraźne pit-piri-pit - które wydaje samica adorowana przez samca, choć akurat tego głosu nie udało się nagrać i na nagraniu go brakuje. Odzywa się także w nocy, przez co głos jest wyraźniejszy.

Kiedy samczyki walczą o samicę wydają chrapliwie, krótkie i nerwowe skrzeki, mruki, gulgotania, gruchania.

Jeśli w Waszej okolicy znajdują się uprawy koniczyny, lucerny, pola z niskimi zadrzewieniami, oprawy porzeczki, całkiem możliwe, że usłyszycie z nich własnie kuropatwy :) oby :)

#codziennaporcjalasu #laszdostawądodużegopokoju #PtasieRadio #EchaLeśne @Ministerstwo Środowiska