Zarządzenie Nr 62/1999

02.04.2012
Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. oraz w związku z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia, zwanego dalej "rozporządzeniem", zarządzam co następuje:

§ 1

Uprawnienie pracownika Służby Leśnej do bezpłatnego umundurowania powstaje od daty zatrudnienia go na stanowisku Służby Leśnej, a wygasa z dniem ustania zatrudnienia w Służbie Leśnej.

§ 2

1. Pracownicy Służby Leśnej zobowiązani są do noszenia umundurowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych.

2. Pracownicy, o których mowa w ust. 1 mają prawo do noszenia umundurowania w czasie wolnym od pracy.

3. Pracowników Służby Leśnej zwalnia się od obowiązku noszenia umundurowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych podczas:

1) wykonywania prac fizycznych,

2) udziału w zwalczaniu klęsk żywiołowych,

3) wyjazdów służbowych za granicę,

4) innych szczególnych okolicznościach.

§ 3

Pracownicy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe nie zaliczeni do Służby Leśnej mogą na koszt własny nabyć i nosić mundury leśnika wraz z oznakami służbowymi, według wzorów określonych w rozporządzeniu.

§ 4

1. Rodzaj i ilość pobieranych w ciągu roku przedmiotów umundurowania określa pracownik Służby Leśnej w ramach rocznej normy punktów przeliczeniowych należnych danej grupie pracowników, do której należy.

2. Ustala się następującą liczbę punktów przeliczeniowych przysługujących w ciągu roku dla następujących grup pracowników:

1) pracownicy biur DGLP, RDLP, n-ctw z zastrzeżeniem pkt. 2 i 4 110 pkt,

2) pracownicy ILP, ZOL oraz nadleśniczy i zastępca nadleśniczego 120 pkt,

3) pracownicy Straży Leśnej 140 pkt,

4) pracownicy leśnictw oraz inżynier nadzoru w nadleśnictwie i pracownicy służb brakarskich 150 pkt.

3. Ustala się następującą wartość punktową poszczególnych przedmiotów munduru:

1) płaszcz wiosenno jesienny 50 pkt,

2) kurtka zimowa 40 pkt,

3) kurtka do munduru codziennego 30 pkt,

4) marynarka 25 pkt,

5) spodnie (spódnica) 15 pkt,

6) sweter 10 pkt,

7) kamizelka 12 pkt,

8) bluza z polaru 20 pkt,

9) bluza z wzorem panterki - letnia 22 pkt,

10) kurtka z wzorem panterki - zimowa 30 pkt,

11) spodnie z wzorem panterki - letnie 15 pkt,

12) spodnie z wzorem panterki - zimowe 20 pkt

13) kapelusz 9 pkt,

14) czapka do munduru wyjściowego lub codziennego 7 pkt,

15) czapka zimowa codzienna 5 pkt,

16) czapka letnia z wzorem panterki 2 pkt,

17) czapka zimowa z wzorem panterki 5 pkt,

18) koszula do munduru wyjściowego lubcodziennego 6 pkt,

19) krawat 3 pkt,

20)szalik 2 pkt,

21) rękawice do munduru wyjść. lub codzien. 6 pkt,

22) skarpety 1 pkt,

23) półbuty wyjściowe lub codzienne 10 pkt,

24) trzewiki terenowe 20 pkt.

25) peleryna 12 pkt.

26) oznaki służbowe 5 pkt.

4.W ramach rocznej wartości punktów pracownik może pobierać dowolny przedmiot umundurowania będący częścią munduru:

- wyjściowego,

- codziennego,

- terenowego.

5. Po pobraniu przedmiotu umundurowania roczny limit punktów zmniejsza się o punktową wartość pobranego przedmiotu umundurowania.

§ 5

6. Pracodawca zobowiązany jest zaopatrzyć w przedmioty umundurowania pracowników Służby Leśnej uprawnionych do bezpłatnego umundurowania.

7. Sposób i termin składania zapotrzebowania na poszczególne przedmioty umundurowania, określa kierownik zakładu pracy.

8. Wydawanie przedmiotów umundurowania według zasad zawartych w zarządzeniu należy wdrażać sukcesywnie, a całkowite wdrożenie zarządzenia powinno nastąpić w okresie 3 lat od daty wejścia w życie zarządzenia.

9. W pierwszym roku wdrożenia zarządzenia, od przysługującego pracownikowi limitu punktów przeliczeniowych, należy odliczyć liczbę punktów odpowiadającą niewykorzystanym czasokresom zużycia pobranego dotychczas umundurowania.

10. Liczba punktów, jaką należy odliczyć od przysługującego limitu, stanowi proporcjonalną część nie wykorzystanego okresu zużycia w stosunku do czasokresu obowiązującego dla poszczególnych przedmiotów umundurowania.

11. Zezwala się na wykorzystywanie limitu punktów przeliczeniowych - przysługującego na przedmioty umundurowania - w czasie dłuższym niż jeden rok, zarówno z wyprzedzeniem, jak i wstecz pod warunkiem zbilasowania indywidualnych uprawnień i ich realizacji w okresie nie przekraczającym 3 lat.

§ 6

1. Dla pracowników o nietypowych cechach wzrostu lub postawy, dopuszcza się zaopatrywanie w przedmioty umundurowania indywidualnie, według lokalnie obowiązujących cen materiału i usług.

2. Koszty związane z indywidualnym zaopatrzeniem w przedmioty umundurowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1 ponosi pracodawca.

3. Decyzję o możliwości indywidualnego zaopatrzenia się w przedmioty umundurowania podejmuje kierownik jednostki.

§ 7

1. W przypadku nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem Służby Leśnej lub zatrudnienia go na stanowisku nie zaliczonym do Służby Leśnej:

- pracownikowi przysługuje limit punktów przeliczeniowych proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w ciągu roku.

- pracownik zobowiązany jest do zwrotu równowartości przekroczonego limitu punktów wynikających z okresu zatrudnienia w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub przejścia na stanowisko poza Służbą Leśną, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Wypłata ekwiwalentu za nie pobrane umundurowanie może nastąpić wyłącznie w przypadku przejścia na emeryturę lub rentę lub rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

3. Dla ustalenia wielkości ekwiwalentu (zwrotu wartości przekroczonego limitu punktów) przyjmuje się aktualną wartość wyrażoną w złotych, w warunkach lokalnych, munduru wyjściowego (marynarka, spodnie).

4. Wartość należnego ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 2 i 3, określa się poprzez podzielenie niewykorzystanych lub przekroczonych punktów przez liczbę punktów odpowiadających wartości munduru wyjściowego (marynarka i spodnie). Wyliczony współczynnik mnoży się przez wartość tego munduru w złotych i otrzymuje kwotę przysługującego ekwiwalentu (zwrotu nadebranych przedmiotów umundurowania).

§ 8

1. W przypadku utraty lub zniszczenia umundurowania z przyczyn losowych w czasie pełnienia obowiązków służbowych, pracownikowi można podwyższyć roczny limit punktów przeliczeniowych o wartość utraconych przedmiotów umundurowania.

2. Decyzję o podwyższeniu limitu utraconych punktów podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych lub kierownik jednostki nadzorującej jeżeli decyzja dotyczy kierownika jednostki organizacyjnej.

§ 9

1. Zabrania się noszenia elementów umundurowania wyjściowego i codziennego w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego i odzieży roboczej.

2. Dopuszczalne jest używanie przedmiotów umundurowania terenowego w połączeniu z asortymentami środków ochrony indywidualnej oraz obuwia roboczego.

3. Do przedmiotów odzieży roboczej nie wolno używać oznak służbowych.

§ 10

1. Zobowiązuje się jednostki organizacyjne Lasów Państwowych do prowadzenia imiennej ewidencji i rozliczeń wydanego bezpłatnie umundurowania i oznak służbowych.

2. Za właściwe i schludne używanie przedmiotów umundurowania zgodne z wzorami zawartymi w rozporządzeniu odpowiada pracownik.

3. Nadzór nad właściwym użytkowaniem przedmiotów umundurowania przez podległych sobie pracowników sprawuje kierownik jednostki organizacyjnej.

§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.