Decyzja Nr 24/1996

02.04.2012
Na podstawie § 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r . o Iasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444 z późn. zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego - LASY PAŃSTWOWE, wprowadzonego w życie Zarządzeniem Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 roku ustalam, co następuje.

§ 1.

W nawiązaniu do Decyzji Nr 23 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 8 Iistopada 1994 roku w sprawie ochrony i zagospodarowania Puszczy Białowieskiej wprowadzam następujące zasady ochrony starych drzew o charakterze pomnikowym - żywych i obumarłych oraz rzadkich gatunków drzew w Puszczy Białowieskiej:

1. W obszarze pierwszym o powierzchni ok. 12,8 tys. ha, określonym w pkt.III.1. załącznika do ww. Decyzji - w którym obowiązuje zasada pozostawiania w drzewostanach dojrzałych, na 10% ich powierzchni, części drzewostanu istniejącego, bez jakichkolwiek zabiegów gospodarczych do wieku fizjologicznej starości - wprowadzam ponadto obowiązek pozostawiania na pniu od 3 do 5 sztuk starych drzew na 1 ha, do biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

2. W obszarze drugim powierzchni ok. 35 tys. ha, określonym w pkt.III.2. załącznika do ww. Decyzji - w którym również obowiązuje zasada pozostawiania w drzewostanach dojrzałych, na 5% ich powierzchni, części drzewostanu istniejącego, bez jakichkolwiek zabiegów gospodarczych, do wieku starości fizjologicznej - wprowadzam ponadto obowiązek pozostawiania na pniu 3-5 sztuk starych drzew na 1 ha do biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

3. W obu obszarach Puszczy Białowieskiej wymienionych w ust. 1 i 2 wyłączam z wyrębu wszystkie drzewa - zarówno żywe, jak i martwe, które osiągnęły następujące wymiary pierśnic:

- dąb szypułkowy i bezszypułkowy powyżej 80 cm w korze,

- sosna zwyczajna powyżej 80 cm w korze,

- świerk pospolity powyżej 80 cm w korze,

- olsza czarna powyżej 70 cm w korze,

- jesion wyniosły powyżej 70 cm w korze,

- klon zwyczajny powyżej 60 cm w korze ,

- Iipa drobnolistna powyżej 70 cm w korze,

- grab zwyczajny powyżej 70 cm w korze,

- topola osika powyżej 70 cm w korze,

- wierzba iwa powyżej 30 cm w korze.

4. Wyłączam od wyrębu wszystkie drzewa gatunków rzadkich w Puszczy Białowieskiej, bez względu na ich wiek, wymiary i położenie, to jest: jodły pospolitej, wiśni ptasiej, jabłoni dzikiej, gruszy pospolitej, wiązów i jarzębiny. Zakaz ten nie dotyczy ich większych skupień, zajmujących powierzchnię 0,10 ha i powyżej, jeżeli ich wyrąb jest uzasadniony potrzebami hodowlanymi, bądź sanitarnymi w stosunku do pozostałych drzew tych gatunków.

§ 2.

W sytuacjach szczególnych, uzasadnionych względami bezpieczeństwa ludzi i ochrony Iasu dopuszcza się możliwość odstępstw od zasad określonych w § 1 za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, na wniosek Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

§ 3.

Drzewa wymienione w § 1 (zarówno żywe, jak i martwe) należy uwzględnić w waloryzacji przyrodniczej nadleśnictwa oraz podczas inwentaryzacji przeprowadzanej w ramach prac urządzeniowych. Dane dotyczące tych drzew należy włączyć do "Programu ochrony przyrody” dla nadleśnictwa.

§ 4.

Traci moc Decyzja Nr 25 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 Iipca 1995 roku w sprawie nadzwyczajnej ochrony starych oraz rzadkich gatunków drzew w Puszczy Białowieskiej (ZO-72-41/95).

§ 4.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.