Zwyczajny modrzew w nowej odsłonie

Trwają prace nad nową odmianą modrzewia europejskiego. W lasach szczecineckiego Nadleśnictwa Warcino znaleziono okaz, który nie przypominał swoich strzelistych braci.
22.04.2020 | Bogdan Okuniewski, Nadleśnictwo Warcino

Trwają prace nad nową odmianą modrzewia europejskiego. W lasach szczecineckiego Nadleśnictwa Warcino znaleziono okaz, który nie przypominał swoich strzelistych braci.

Wszystko rozpoczęło się kilka lat temu, kiedy podczas zajęć praktycznych jeden z uczniów Technikum Leśnego w Warcinie zauważył ciekawy krzew. Początkowo sądzono, że jest to jałowiec, po chwili okazało się, że to modrzew. Jednak ten okaz wyglądał zupełnie odmiennie. Nie wyrósł na dorodne, strzeliste drzewo, ale na krzew, który bardziej przypominał jałowiec. Ten gatunek drzewa zwykle dorasta do 40 m wysokości i posiada szeroką koronę.

Dziwnym okazem zainteresował się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, z którym od dawna współpracuje Nadleśnictwo Warcino.  

Uczelnia podjęła się wyhodowania potomstwa modrzewia. Pobrano ok.20 zrazów, aby zaszczepić je na podkładkach. Już w marcu 2017 r. wyhodowane szczepy posadzone zostały w miejscu, gdzie rósł „Protoplasta”.

On sam został wykopany wraz z bryłą korzeniową i przewieziony do ogrodu botanicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyhodowane szczepy modrzewia zachowały formę i pokrój drzewa macierzystego. Tym samym uzyskano sadzonki modrzewia europejskiego odmiana Warcino.

W związku z tym uniwersytet zgłosił odmianę modrzewia do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, aby móc przeprowadzić urzędowe badania Odrębności, Wyrównania i Trwałości (OWT) odmiany.

Termin zakończenia badań przewidziano, po co najmniej dwóch sezonach wegetacyjnych.