Zamek w Goraju z kolejnymi atrakcjami

Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek (RDLP w Pile) już zostało udostępnione zwiedzającym. Od 10 maja odwiedzający mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych sal w zabytkowym budynku Masztalarni.
14.05.2018 | Krzysztof Dymek, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek (RDLP w Pile) już zostało udostępnione zwiedzającym. Od 10 maja odwiedzający mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych sal w zabytkowym budynku Masztalarni.

Już w 2013 r. powstał projekt przebudowy budynku Masztalarni i adaptowaniu go, z zachowaniem historycznego charakteru, na potrzeby udostępnienia lokalnej społeczności oraz uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Plany uzyskały konieczną akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Przebudowa obiektu trwała ponad trzy lata, od 2015 r. do 2018 r., a  środki na niezbędne prace pochodziły z kilku źródeł, m.in. funduszu leśnego oraz  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

W dawnej Masztalarni odbywają się lekcje przyrody, prowadzone zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć",  które umożliwią uczestnikom zdobycie informacji o lesie, leśnictwie bądź środowisku przyrodniczym. Do tego celu udostępniono niewielką, kameralną sale, w której maksymalnie będzie mogło przebywać 40 osób.

Dla wszystkich odwiedzających przygotowano również Salę Wystawy Przyrodniczej, w której zaprezentowano dioramy przyrodnicze oparte o cykle rozwojowe lasu i pory roku. Można tu prześledzić historię powstawania lasu, od nasiona poprzez uprawę, młodnik, tyczkowinę, drągowinę, aż po drzewostan dojrzały. Przemyślana aranżacja sali, wykorzystanie światła i dźwięków zaczerpniętych wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że zwiedzający  poczują się jak w lesie. W trakcie zwiedzania można skorzystać z pomocy przewodnika, jednak jej innowacyjny charakter pozwala na uzyskiwanie dodatkowych informacji z ustawionych ekranów dotykowych.

Integralną częścią Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek są dwie ścieżki przyrodniczo-leśne „Morena Czarnkowska” i „Z biegiem natury”.  zakątków leśnych przez Lasy Państwowe.

W Sali Wystawy Historycznej zaprezentowano historię Lasów Państwowych, Puszczy Noteckiej oraz rodziny Hochbergów, dawnych właścicieli zamku w Goraju. Znajdziemy tutaj  również m.in. multimedialną mapę Polski z podświetlonymi parkami narodowymi, Leśnymi  Kompleksami Promocyjnymi, pasmami i szczytami górskimi, rzekami oraz jeziorami. W gablotach usytuowanych na ścianach  zamieszczone są ciekawostki z nadleśnictw RDLP w Pile.

Część obiektu została przystosowana do wykorzystania przez Zespół Szkół Leśnych w Goraju. Znalazło się  tutaj miejsce na salę gimnastyczną z zapleczem sportowym oraz wydzielono pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu.  W najbliższym czasie planuje się wzbogacenie tej części o symulator z funkcją harvestera i forwardera.

Podczas niedawnego otwarcia symboliczną, świerkową wstęgę przecięli Marcin Gołębiowski, naczelnik Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Ryszard Standio, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Anna Majewska, ekspert z Departamentu Edukacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Stanisław Zalewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz.

 - Dziękuję za Wasze ogromne zaangażowanie, za poświęcenie wielu godzin pracy, za wykorzystanie doświadczenia i wiedzy by centrum uzyskało taki kształt jaki dziś możemy obserwować – powiedział Ryszard Standio, wręczając podziękowania osobom w sposób szczególny zaangażowanym w powstanie centrum.

Historię zabytkowej Masztalarni przybliżył Roman Chwaliszewski, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Pile. Natomiast o przebudowie zabytkowego obiektu i dostosowaniu go do potrzeb Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek opowiedział gospodarz terenu Stanisław Zalewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz.

Uroczystość otwarcia uświetnił koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Technikum Leśnego w Goraju pod kierownictwem Pawła Strawy.