W Pińczowie o ochronie przyrody

Narada dotycząca ochrony przyrody w LP odbyła się w dniach 21-23 maja w Pińczowie.
24.05.2013 | Bogumiła Grabowska

Narada dotycząca ochrony przyrody w LP odbyła się w dniach 21-23 maja w Pińczowie.

Udział w niej wzięli między innymi naczelnicy i główni specjaliści wydziałów ochrony ekosystemów w dyrekcjach regionalnych, pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody DGLP, w tym naczelnik Jolanta Błasiak, przedstawiciele okolicznych ZOL-i, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i Ministerstwa Środowiska oraz - po raz pierwszy - zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jan Szramka.

Rolę gospodarza pełnił zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, zajmujący się gospodarką leśną Piotr Kacprzak. Przedstawił on uczestnikom charakterystykę lasów swojej dyrekcji. Po nim przemówienie wygłosił Jan Szramka podkreślając fakt, że to leśnicy są wykształconymi ekologami , oni muszą dbać o przyrodę i pilnować, aby żaden gatunek nie zaginął. Następnie sprawozdania z działań na rzecz ochrony przyrody w minionym roku przedstawili pracownicy poszczególnych dyrekcji regionalnych.

Drugi dzień uczestnicy spędzili w terenie poznając przyrodę nadleśnictwa Pińczów, w tym rezerwat  "Grabowiec" z jednym z dwóch polskich stanowisk dyptamu jesionolistnego, rezerwat „Polana Polichno” słynący z występowania jelonka rogacza, ze stanowiskami miłka wiosennego, wisienki karłowatej, zawilca wielkokwiatowego czy groszku pannońskiego. Zachwyt i zazdrość gości wzbudził niewątpliwie rezerwat „Wroni Dół” i porastające go łany obuwika pospolitego.

Dla miłośników ptaków gospodarze przygotowali wycieczkę brzegami stawów w Górkach, na których odnotowano występowanie szeregu gatunków ptaków, w tym ohara, perkoza dwuczubego, kaczki czernicy, błotniaka stawowego czy rycyka.

W programie znalazło się również zwiedzanie parku Zespołu Pałacowego w Chrobrzu, którego główną atrakcją jest ogromny platan i miłorząb, odwiedziny w prywatnym ogrodzie botanicznym w Młodzawach i zwiedzanie piastowskiej katedry w Wiślicy.

Zamknięciem narady było przedstawienie przez DGLP zmian ilościowych i jakościowych form ochrony przyrody w 2012 roku, dyskusja na temat planów zadań ochronnych. Swoje referaty przedstawili również goście. Dr Dorota Hilszańska z IBL przybliżyła leśnikom trufle, które dosyć obficie występują na terenie Nadleśnictwa Pińczów, dr Andrzej Węgiel  z UP w Poznaniu omówił ochronę nietoperzy na terenach leśnych, a  Łukasz Porębski z CKPŚ-u przedstawił najlepsze praktyki w ochronie różnorodności biologicznej na terenach leśnych.