Suche lato sprzyja kornikowi ostrozębnemu

Ten rok może być dla lubelskiej dyrekcji LP rekordowym pod względem pozyskania drewna zasiedlonego przez kornika ostrozębnego. Wysokie temperatury i niewielkie opady to doskonałe warunki do  pojawienia się i rozwoju tego szkodnika.
14.06.2018 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Ten rok może być dla lubelskiej dyrekcji LP rekordowym pod względem pozyskania drewna zasiedlonego przez kornika ostrozębnego. Wysokie temperatury i niewielkie opady to doskonałe warunki do  pojawienia się i rozwoju tego szkodnika.

Upalna i wyjątkowo sucha wiosna sprawiła, że w tym roku pozyskano już prawie 80 tys. m3 posuszu sosnowego zasiedlonego przez kornika ostrozębnego. To zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który dotychczas był dla lubelskich leśników pod tym względem najbardziej dotkliwy.

– Niestety, tegoroczne warunki atmosferyczne są wręcz wymarzone dla kornika ostrozębnego. Jeśli lato będzie równie suche musimy liczyć się z tym, że skutki jego gradacji mogą być w tym roku dotkliwsze niż przed rokiem – prognozuje naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Lublinie Dariusz Piasecki.   

Już w tym roku lubelscy leśnicy wykonali mnóstwo zadań związanych z sanitarnym porządkowaniem drzewostanów, ale prawdziwy test dopiero przed nimi, bowiem największa intensywność wydzielania się drzew opanowanych przez kornika przypada na trzeci kwartał roku.

Właśnie wtedy najbardziej uzewnętrzniają się skutki rozwoju populacji tego szkodnika. Największe rozmiary szkód powstałych dotychczas w wyniku gradacji kornika ostrozębnego można zaobserwować w nadleśnictwach RDLP w Lublinie położonych przy wschodniej granicy kraju (Włodawa, Sobibór, Chełm, Mircze, Strzelce i Tomaszów). Z ich terenu pochodzi najwięcej posuszu sosnowego pozyskiwanego w skali całej lubelskiej dyrekcji LP.

Aktualny stan zagrożenia drzewostanów ze strony tego chrząszcza oraz podejmowanych działaniach ochronnych był tematem spotkania Zespołu ds. monitorowania gradacji kornika ostrozębnego. Oprócz leśników z biura RDLP w Lublinie, na czele z zastępcą dyrektora lubelskiej dyrekcji LP ds. gospodarki leśnej Adamem Kornatem w dyskusji uczestniczyli pracownicy Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu oraz nadleśniczowie najbardziej zagrożonych nadleśnictw.

Leśnicy nie mają wpływu na pogodę, ale swoimi działaniami mogą również ograniczyć postępowanie gradacji, która objęła zasięgiem teren całej RDLP w Lublinie.

– Podejmujemy szereg działań mających na celu monitoring i ograniczanie szkód powstałych w wyniku działalności kornika ostrozębnego. Najważniejszym zadaniem jest dla nas bieżące usuwanie drzew zasiedlonych – informuje Dariusz Piasecki.