Rocznica powstania Związku Leśników Polskich

Związek Leśników Polskich w RP obchodzi w tym roku setne urodziny. Z tej okazji 5 października związkowcy oraz ich goście zebrali się w Gołuchowie na jubileuszowych uroczystościach. Patronat nad jubileuszem, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, objął prezydent Andrzej Duda.
09.10.2018 | Artur Rutkowski

Związek Leśników Polskich w RP obchodzi w tym roku setne urodziny. Z tej okazji 5 października związkowcy oraz ich goście zebrali się w Gołuchowie na jubileuszowych uroczystościach. Patronat nad jubileuszem, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, objął prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że fakt nadania patronatu narodowego uroczystościom to „uznanie dla pracy i dorobku pokoleń polskich leśników, ich zasług dla rozwoju niepodległej Rzeczypospolitej oraz zachowania i pielęgnowania dziedzictwa naturalnego  Polski”. W liście tym prezydent Duda zawarł również życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz polskiej przyrody i społeczeństwa. Odczytano również list wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej.

Podczas setnej rocznicy powstania związku głównym tematem wystąpień była historia – zarówno ta wielka, ogólnopolska, jak i nieco mniejsza – polskiego leśnictwa. Splatającym się losom leśników i Polski, odradzającej się po latach zaborów, poświęcone było wystąpienie dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.
Dyrektor mówił o znaczeniu tradycji, munduru i etosu polskiego leśnika, a także o wartościach, które przyświecały leśnikom 100 lat temu i są dla nich ważne do dziś.   – Pomimo ery smartfonów i laptopów, musimy pamiętać o naszych korzeniach. Tymi korzeniami są wartości, które trzymały nas przez te lata w zgodzie, solidarności i we wspólnocie. Taką wartością jest leśna tradycja, którą  musimy kultywować.

Dyrektor generalny przypomniał o zasługach leśników w tworzeniu fundamentów nowej Polski i o ich daninie krwi w czasie okupacji. Szczególnie podkreślił udział leśników w początkach polskiej ochrony przyrody – tworzeniu parków narodowych, instytucji naukowych czy restytucji żubra.

Zdaniem dyrektora generalnego LP jednym z filarów polskiego leśnictwa jest jego etos. - Zmieniają się czasy i mody, ale nie wartości, których nośnikiem jest etos leśnika. Jestem dumny z polskich leśników, polskie lasy i leśnicy to modelowy sposób gospodarowania lasami publicznymi. Integrujemy ochronę przyrody i wszystkie inne funkcje lasów. Jestem przekonany, że razem – choć czasami się różnimy – jesteśmy w stanie tworzyć profesjonalną, silną grupę zawodową, której kluczem funkcjonowania jest etos pracy leśnika.

Wątków historycznych nie mogło zabraknąć także w wystąpieniu przewodniczącego ZLP Jarosława Szałaty. To właśnie Jarosław Szałata mówił zarówno o początkach związku, pierwsze władze wybrano 10 listopada 1918 r., jak i o późniejszych problemach, wyzwaniach i sukcesach. Przypomniał postać Adama Loreta, który wywodził się z ruchu związkowego, choć w latach swojego kierowania Lasami często był ze związkowcami w konflikcie.

Szef ZLP omówił również zasługi związku w popularyzacji leśnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym, wydawaniu przez związek czasopism takich jak „Las Polski” czy „Echa Leśne”, jak również o Święcie Lasu – imprezie wymyślonej przez związkowców, a kultywowanej do dziś.  Pierwszy okres działania związku zakończyła II wojna światowa, wkrótce po jej końcu, w sierpniu 1945 r., działalność związku została zawieszona.

Dopiero w 1992 r. z inicjatywy leśników związek się odrodził i dziś jest największą tego typu organizacją w Polsce zrzeszającą ponad 11 tys. członków. O współczesnych wyzwaniach ZLP jej przewodniczący powiedział m.in.: - Chcemy współpracować z naszym pracodawcą, chcemy działać dla dobra ludzi i lasu, chcemy pracować dla leśników. Naszą rolą jest  przypominać naszym szefom jak ważni są ludzie, jak ważne jest wychowywanie młodzieży i troska o ludzi starszych. Tak działamy do dziś. Powtarzamy też credo leśników na wszystkich stanowiskach: tłumaczyć ludziom jak wiele funkcji pełnią dziś lasy, jak ważne są dla przyrody i gospodarki. My leśnicy mamy być przewodnikami, którzy pokazują ludziom jak z tego lasu mądrze i odpowiedzialnie korzystać.

Po wystąpieniach prelegentów zasłużonym działaczom związkowym nadano odznaczenia państwowe, ministerialne i związkowe. Następnie dyrektor generalny LP wraz z przewodniczącym ZLP, w asyście dwóch byłych przewodniczących związku (Jerzego Przybylskiego i Bronisława Sasina) oraz dyrektora OKL Gołuchów Benedykta Roźmiarka, posadził dąb stulecia poświęcony przez papieża Franciszka podczas wiosennej wizyty leśników w Watykanie