Pszczoły wracają do lasu

Dwudniowe warsztaty (17-18 września) z zakresu ochrony bioróżnorodności zorganizowano w Nadleśnictwie Milicz. W szkoleniu wzięli udział pracownicy dolnośląskich nadleśnictw.
24.09.2018 | Barbara Górska, Nadleśnictwo Milicz

Dwudniowe warsztaty (17-18 września) z zakresu ochrony bioróżnorodności zorganizowano w Nadleśnictwie Milicz. W szkoleniu wzięli udział pracownicy dolnośląskich nadleśnictw.

Jednym z ważniejszych tematów był projekt rozwojowy „Zdrowa Żywność z polskich lasów”, w ramach którego są prowadzone prace związane z powrotem pszczół do lasu.

Natomiast o pilotażowym programie „Bartnicy Sudetów” dotyczącym ochrony pszczół opowiadali pracownicy Nadleśnictwa Międzylesie. Projekt od ponad roku jest realizowany na terenie ich nadleśnictwa, przy wsparciu finansowym WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zaprezentowano również nowy program dofinansowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu, w którym beneficjentami mogą być nadleśnictwa z terenu tamtejszej dyrekcji regionalnej LP. Dotyczy on zadań związanych z działaniami na rzecz ochrony pszczół na terenie województwa dolnośląskiego.  

Omówiono cele, na jakie jeszcze w tym roku będą mogły aplikować jednostki, głównie te dotyczące odbudowy i tworzenia siedlisk oraz bazy pożytkowej dla pszczołowatych. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenie ze strony gatunków inwazyjnych oraz tych szkodliwych dla pszczół przy doborze roślin miododajnych. Przybliżono również temat związany z zakładaniem kwietnych łąk np. na terenach nieleśnych i na obszarze szkółek leśnych oraz budowy małej infrastruktury edukacyjnej. Podczas szkolenia tajniki dziania kłody bartnej zdradził Konrad Zaremba, koordynator projektu Bartnicy Sudetów.

W kolejnym dniu odbyły się warsztaty, na których spotkali się miłośnicy pszczół wraz z edukatorami z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz wrocławskiej dyrekcji LP. Podczas zajęć wymyślono dodatkowe, ciekawe pomysły odnośnie sposobu działania na rzecz ochrony pszczołowatych, tworzenia przyjaznych miejsc, poprawy świadomości ekologicznej wśród mieszkańców oraz wspierania ginących pasji takich jak bartnictwo i pszczelarstwo.

Najciekawsze pomysły zostaną udostępnione w formie wzorów wniosków aplikacyjnych, później rozesłanych zainteresowanym nadleśnictwom.

Ustalono, że 20 maja w Światowy Dzień Pszczół, który został ustanowiony przez ONZ, zostanie zorganizowane wspólne wydarzenie, na którym będzie zorganizowanych wiele działań edukacyjnych. Każdy z uczestników warsztatów dostał do wykonania zadania, które przedstawi na kolejnym spotkaniu warsztatowym w już październiku.

Ochrona owadów zapylających jest jednym z ważniejszych zagadnień dla leśników. Praca pszczół wpływa na poprawę bioróżnorodności, zwiększa ilość i jakość nasion roślin potrzebnych do odnowienia lasu oraz poprawia urodzaj owoców leśnych będących bazą pokarmową dla zwierząt.

Pszczoły (nie tylko pszczoła miodna), jako owady zapylające w ekosystemach leśnych stanowią ważny element środowiska przyrodniczego.
Jednym z miejsc przyjaznych dla tych zapylaczy jest Kotlina Kłodzka, w której zaobserwowano stanowiska w drzewach dziko żyjących pszczół miodnych.

Dodatkowo w ramach prowadzonego tam pilotażowego projektu Bartnicy Sudetów siedliska zostaną wzbogacone o rośliny miododajne, poprawione warunki bytowania owadów zapylających poprzez zawieszenie tysiąca kłód bartnych w lesie oraz będą przeprowadzone działania edukacyjne wśród mieszkańców. W wyniku projektu duży obszar Kotliny Kłodzkiej będzie miejscem przyjaznym dla pszczół, mamy nadzieje, że kolejny projekt wspierany finansowo przez WFOŚiGW wpłynie również na poprawę warunków bytowania pszczołowatych na terenie innych nadleśnictw wrocławskiej dyrekcji LP.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Milicz ze wsparciem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Nadleśnictwa Międzylesie.