Oddano kolejne, lokalne inwestycje drogowe

Nowa leśna droga została oddana do użytku w Nadleśnictwie Zdroje. Lasy Państwowe już od wielu lat angażują się w rozwój lokalnych samorządów.
09.12.2019 | Piotr Mirek, Nadleśnictwo Zdroje, Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Nowa leśna droga została oddana do użytku w Nadleśnictwie Zdroje. Lasy Państwowe już od wielu lat angażują się w rozwój lokalnych samorządów.

Nową droga leśna z Podgórza na Duszniki Arena została oddana w ubiegłym tygodniu. Poprzednią drogę w 1998 r. zniszczyła powódź, przez te wszystkie lata mieszkańcy, turyści oraz leśnicy byli zmuszeni korzystać z prowizorycznego, ciągle poprawianego, szlaku zrywkowego.

Inwestycja kosztowała 600 tys. zł i w całości została sfinansowana ze środków Lasów Państwowych. Bitumiczna nawierzchnia o grubości 9 cm ma lepiej stabilizować grunt, narażony na erozję wodną, ze względu na znaczne spadki i liczne wysięki. Zbudowana od podstaw przez Zakład Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej, zaledwie w dwa miesiące droga, będzie również wykorzystywana przez służby ratunkowa, jako alternatywny dojazd podczas imprez odbywających się na stadionie biathlonowym i licznych trasach narciarstwa biegowego.

Inwestycja udostępnia las dla spragnionych leśnych wędrówek, będąc przedłużeniem parku zdrojowego i najkrótszą drogą do najnowocześniejszego w Polsce kompleksu biathlonowego Duszniki Arena. Miejsca, gdzie corocznie rozgrywane są m.in. Mistrzostwa Europ (Puchar IBU) i regularnie trenuje kadra Polski. Już w styczniu będą tam rywalizować leśnicy z całej Europy podczas 52. Międzynarodowych Zawodów Leśników w Biathlonie.

W ostatnich dniach nie tylko leśnicy wrocławskiego Nadleśnictwa Zdroje oddali do użytku tego typu inwestycję. W Nadleśnictwie Siedlce odbył się odbiór II etapu inwestycji drogowej, zrealizowanej wspólnie przez Gminę Grębków oraz jednostkę LP.

Droga, łącząca miejscowości Jabłonna i Nowa Sucha w gminie Grębków, to efekt wspólnych działań, który rozpoczął się w 2018 r.

W pierwszym etapie wykonano stabilizację betonową oraz ułożono nawierzchnię asfaltową na odcinku o długości 1300 m., wykonano również dokumentację pozostałego odcinka drogi.

Inwestycja kontynuowana była w 2019 r. W ramach drugiego etapu prac przebudowano 1000 mb. drogi o szerokości 6 m. Ułożono nową nawierzchnię z tłucznia betonowego, wykonano rowy przydrożne oraz zjazdy do przyległych działek.

Oba etapy przebudowy kosztowały łącznie ponad 600 tys. zł, a Lasy Państwowe przekazały na realizację projektu 310 tys. zł.

Nowa droga nie tylko ułatwi siedleckim leśnikom prowadzenie gospodarki leśnej w sąsiadujących z nią kompleksach i przyczyni się do lepszego zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, ale posłuży również mieszkańcom okolicznych miejscowości.