Obelisk na stulecie niepodległości

20 września w Nadleśnictwie Zwoleń odsłonięto obelisk upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyraz pamięci o pokoleniach rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
24.09.2018 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

20 września w Nadleśnictwie Zwoleń odsłonięto obelisk upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyraz pamięci o pokoleniach rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.

Napis, w którym leśnicy dziękują „bohaterom czynu niepodległościowego”, widnieje pod wizerunkiem orzełka strzeleckiego, protoplasty orzełka legionowego na obelisku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości.

Osłonięcie poprzedziła msza w intencji Ojczyzny celebrowana przez miejscowych księży i duszpasterzy leśników pod przewodnictwem ks. Roberta Kuropieski, który homilię zakończył apelem o pamięć poległych w obronie Polski, przytaczając słowa Jana Kochanowskiego „A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie”.

Po odsłonięciu i wystąpieniach dyrektora generalnego LP Andrzeja Koniecznego oraz posła Dariusza Bąka, w których padło wiele wzruszających i pokrzepiających dla leśników słów, złożono kwiaty przy obelisku.

Dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości posadzony został również dąb - potomek dębu Bartka, najsłynniejszego pomnika przyrody w Polsce.

O udziale leśników w czynie niepodległościowym opowiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, wspominając pracowników Lasów Państwowych, którzy swój los powierzyli kraju.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Gimnazjum prezentując program „Ojczyźnie” oraz Zespół Wokalny Domu Kultury w Zwoleniu z Koncertem Polskiej Piosenki, przygotowany pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Na zakończenie Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu podsumował spotkanie i podziękował uczestnikom za przybycie, a Nadleśnictwu Zwoleń za uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości. Podkreślił, że przez wzniesienie obelisku leśnicy dają wyraz pamięci o przeszłości i dbałości o przyszłość. – Nasze pokolenie leśników daje świadectwo tym, którzy życie oddali za wolność, jest to uczczenie pokoleń rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o niepodległość. Przytoczył również słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”.  

Autorem obelisku jest Mirosław Dziedziczki, rzeźbiarz z Garbatki-Letnisko i jednocześnie dyrektor szkoły drzewnej i leśnej.