Obchody Hubertusa w Spale

Hubertus w Spale zgromadził w kilka tysięcy gości, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej mieli okazję poznać tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem. W tym roku zaakcentowano rolę kulturową łowiectwa i jeździectwa oraz znaczenie dziczyzny jako zdrowego mięsa, wciąż mało znanego wśród Polaków.
30.10.2019 | Alicja Sitek, RDLP w Łodzi

Hubertus w Spale zgromadził w kilka tysięcy gości, którzy w czasie dwudniowej imprezy plenerowej mieli okazję poznać tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem. W tym roku zaakcentowano rolę kulturową łowiectwa i jeździectwa oraz znaczenie dziczyzny jako zdrowego mięsa, wciąż mało znanego wśród Polaków.

Największemu w Polsce Hubertusowi towarzyszyła także Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich. Zgłoszono rekordową liczbę, ok. 500 psów z całej Polski. Najpiękniejsze czworonogi ras myśliwskich prezentowały się przed licznie zgromadzoną publicznością i walczyły o nagrody.

 Odbył się również II Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. prof. Andrzeja Rokickiego, trębacza i kompozytora, przez lata związanego z Orkiestrą Polskiego Radia w Łodzi.

Wyniki konkursu sygnalistów 

Podczas Hubertusa odbywały się także koncerty lokalnych zespołów wykonujących muzykę związaną z tematyką imprezy i regionem.

Nie zabrakło stanowiska promocyjno-edukacyjnego, przygotowanego przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które cieszyło się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród rodzin. Pracownicy nadleśnictw Smardzewice, Spała, Przedbórz i Skierniewice przez cały dzień promowali działalność Lasów Państwowych, odpowiadali na pytania uczestników, edukowali poprzez przygotowane gry, zagadki czy pomoce edukacyjne. Tablice edukacyjne to dobry i sprawdzony pomysł na przekazywanie wiedzy o świecie roślin i zwierząt.

Dzięki nim uczestnicy mieli możliwość zdobycia informacji o faunie i florze, nauczyć się jak zachować się w różnych sytuacjach, np. gdy pojawi się ogień w lesie, oraz w jaki sposób możemy dbać o środowisko. Skrzynia zmysłów i leśne koło fortuny przyciągały zarówno starszych, jak i młodszych uczestników.

Na Jarmarku Spalskim można było kupić regionalne przysmaki, zdrową żywność z lokalnych gospodarstw m.in. tradycyjne pieczywo, polskie grzyby i przyprawy, akcesoria domowe z drewna, rękodzieło i wiele innych unikatowych rzeczy.

Niezwykle widowiskowy był także drugi dzień święta hubertowskiego w Spale, tzw. Hubertus Jeździecki. Tego dnia na łąki zjechali się miłośnicy jeździectwa. Gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia – to główny punkt Hubertusa Jeździeckiego. Ubiegłoroczny zwycięzca gonitwy Artur Banaszkiewicz, długo i widowiskowo bronił się przed zerwaniem lisiej kity, ale wreszcie uległ Hubertowi Jedliczce, który wygrał pogoń dwa lata temu.

Program niedzielny również obfitował w zapierające dech w piersiach pokazy, m.in. pokaz ujeżdżenia bez ogłowia w wykonaniu Mistrzyni Świata Anny Zenl, pokaz Ułanów - Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, pokaz grupy sokolniczej Rabiec czy Sekcji Amazonek Virtute et Gratia.

Podczas drugiego dnia odbył się także konkurs dla dzieci Wiedzy o Hubertusie oraz wybory miss i mistera Ogólnopolskiego Spalskiego Hubertusa Jeździeckiego 2019. Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu Metius Cover Band i występ kabaretu Szkoda Łez.

Głównymi organizatorami imprezy były Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz. Hubertus został wsparty organizacyjnie m.in. przez redakcję „Łowca Polskiego”, Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Radomiu, Stowarzyszenie „Spalski Hubertus Jeździecki” oraz Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego.

Hubertusa obchodzono także na terenie wrocławskiej dyrekcji LP

Tegoroczny Hubertus został objęty patronatami ministra środowiska Henryka Kowalczyka, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego oraz łowczego krajowego Alberta Kołodziejskiego.

Uroczyste obchody patrona myśliwych - Spalskie Święta Hubertowskie - zainicjował prezydent II Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki. Pierwsze prezydenckie polowanie odbyło się w Spale w 1927 r. W okresie międzywojennym Hubertusy w Spale były ważnym świętem polskich myśliwych. Gromadziły elity polityczne i arystokrację II Rzeczypospolitej. Pierwszy po II wojnie światowej i kilkudziesięcioletniej przerwie Hubertus zorganizowali myśliwi okręgu piotrkowskiego i leśnicy z Nadleśnictwa Spała z inicjatywy księdza Dariusza Łosiaka w 2000 r.

Hubertus ogólnopolski w Spale, jako tradycyjne święto myśliwych i jeźdźców, odbył się po raz pierwszy w 2003 r. Inicjatorem był Roman Jagieliński, były wicepremier, miłośnik Spały i tradycji myśliwsko-jeździeckiej. Nadal głównymi organizatorami imprezy są RDLP w Łodzi, Zarząd Okręgowy PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz władze Gminy Inowłódz.