Mistrzowie leśnego bajania

Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie „Bajarze z Leśnej Polany” tym razem stanęło 30 osób, głównie uczniów techników leśnych. Dwunasta edycja konkurs odbyła się 17 i 18 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
22.05.2018 | Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie „Bajarze z Leśnej Polany” tym razem stanęło 30 osób, głównie uczniów techników leśnych. Dwunasta edycja konkurs odbyła się 17 i 18 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

- Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna, uczestnicy stosowali wszystkie elementy retoryki, mieliśmy w tym roku dużo gry aktorskiej, poziom konkursu był wysoki – podsumowała prof. Halina Zgółkowa z UAM w Poznaniu, przewodnicząca jury. Zaprezentowane gawędy to w większości teksty autorskie, w kilku przypadkach można było rozpoznać fragmenty zaczerpnięte z literatury. Bajarze wcielali się w role zwierząt, utożsamiali z drzewami, dialogowali sami ze sobą, stosowali rekwizyty i występowali w przebraniu.

Najwyższą notę otrzymał Jakub Chludziński, uczeń Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Gawędą zatytułowaną „Leśna harmonia" oczarował publiczność. Zmieniając kapelusze, na zmianę stawał się strażnikiem boru i człowiekiem ingerującym w prawa natury.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Joanna Bartczak z Technikum Leśnego w Warcinie, która w przedstawionej gawędzie „Czy na pewno nas znacie?” opowiedziała historię polowania uczącą, że aby oceniać ludzi, trzeba ich najpierw dobrze poznać, a przede wszystkim, popatrzeć na siebie. Laureatką trzeciego miejsca została Dominika Piotrowska z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, która wystąpiła z gawędą „Czary mary" traktującą o magicznych praktykach związanych z przyrodą, stosowanych dawno temu przez mieszkańców polskich Karpat.

Jury przyznało ponadto siedem równorzędnych wyróżnień dla Jakuba Bojarczuka i Pawła Kowala z Technikum Leśnego w Biłgoraju, Wiktorii Kasprzak i Kordiana Dubkowskiego z Technikum Leśnego im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie, Julii Dyląg z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, Antoniego Kosobuckiego reprezentującego Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku oraz Kajetana Sali, który przyjechał z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi. Wyróżnienie specjalne otrzymał Artura Hampela za występ zatytułowany „Jaktorowskie tury".

Konkurs uświetnili swoimi występami uczniowie z Technikum Leśnego w Tucholi oraz Zygmunt Burzyński, którzy kierując ze sceny szereg patriotycznych słów, a także zachęcając do wspólnego śpiewu nawiązali do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Muzyczno-filmowym akcentem wydarzenia był pokaz niemej produkcji z okresu międzywojennego „Ponad śnieg", do której muzykę skomponowali oraz na żywo wykonali Waldemar Rychły i członkowie jego zespołu.

Patronat nad wydarzeniem sprawował Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Konkurs zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali Radio Poznań, „Echa Leśne", „Przegląd Leśniczy", „Las Polski" oraz portal edukacji ekologicznej ekoedu.com.pl.