Leśny Bank Genów nagrodzony za ochronę rodzimej przyrody

Leśny Bank Genów Kostrzyca otrzymał Medal im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz przyrody”.
24.05.2018 | Grzegorz Gnyp, Leśny Bank Genów

Leśny Bank Genów Kostrzyca otrzymał Medal im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz przyrody”.

Medal został przyznany za ochronę zasobów genowych drzew, krzewów i roślin, szczególnie cennych obiektów przyrodniczych środowiska leśnego Polski. Nagrodę odebrał zastępca dyrektora Leśnego Banku Genów Kostrzyca Marcin Beza.

Podczas uroczystości wręczono pięć innych medali za działania na rzecz przyrody. Nagrody, ustanowione w 1992 r., rozpadano już po raz 24. Są one przyznawane osobom i instytucjom z całej Polski szczególnie zasłużonym dla ochrony przyrody oraz popularyzowania wiedzy przyrodniczej.

Wiktor Godlewski to wybitny,żyjący w XIX wieku, ornitolog. Współpracował z Warszawskim Gabinetem Zoologicznym, placówką naukowo-muzealną kierowaną wówczas przez Władysława Taczanowskiego, światowej sławy ornitologa. Za udział w powstaniu styczniowym został skazany na wywózkę na Syberię.

Tam rozpoczął współpracowe z Benedyktem Dybowskim, wybitnym przyrodnikiem również przebywającym na zesłaniu. Wraz z nim Godlewski prowadził badania przyrody mało znanych obszarów położonych między Irkuckiem a  Władywostokiem. Zebrane okazy fauny syberyjskiej dostarczali muzeom, głównie Warszawskiemu Gabinetowi Zoologicznemu.

Publikowali też rozprawy o faunie i fizjografii jeziora Bajkał oraz różnych obszarach Syberii Wschodniej. Za ich pionierskie wówczas badania fizjograficzne Bajkału zostali nagrodzeni, mimo że byli skazańcami, medalami Carskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Po powrocie z zesłania osiadł na rodzinnym Mazowszu, a potem Podlasiu, nadal współpracował z Warszawskim Gabinetem Zoologicznym.