Leśnicy upamiętnili Radomski Czerwiec’76

25 czerwca w Radomiu z udziałem leśników odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu była areną wydarzeń sprzed 43 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR miały w nim miejsce protesty robotnicze.
27.06.2019 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

25 czerwca w Radomiu z udziałem leśników odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu była areną wydarzeń sprzed 43 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR miały w nim miejsce protesty robotnicze.

W siedzibie radomskiej dyrekcji LP w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 42 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. W 2014 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji napisano, że jest to „ważny dokument historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych". W budynku została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, część wystawy poświęcono wydarzeniom z 1976 r. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu.

 

W uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. z udziałem premiera, ministrów, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społeczności Radomia, a także uczestników protestu sprzed lat wzięli udział również leśnicy.

W trakcie uroczystości wręczono medale Pro Patria za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski. Wśród pocztów sztandarowych grupa reprezentacyjna Straży Leśnej prezentowała sztandar radomskiej dyrekcji LP.

Odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. Złożyła je również delegacja leśników z RDLP w Radomiu z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem na czele oraz delegacja leśników z Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej. Leśnikom podczas uroczystości towarzyszył poseł Dariusz Bąk.

Przed uroczystościami leśnicy złożyli kwiaty w miejscu pamięci – przy krzyżu i kamieniu ufundowanymi z okazji 120-lecia dyrekcji dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość. W związku z obchodami 43. rocznicy Radomskiego Czerwca '76 kwiatami zostały udekorowane także płaskorzeźba na fasadzie siedziby dyrekcji upamiętniająca protest robotniczy oraz tablica poświęcona pamięci leśników i drzewiarzy kielecczyzny, którzy zginęli za wolność i niepodległość ojczyzny.

W biurze radomskiej dyrekcji w tym dniu odbyło się wręczenie odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1976-1989 z udziałem zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Wśród odznaczonych był m.in. Marek Amanowicz, współpracujący z leśnikami.

Leśnicy włączyli się też w obchody rocznicy na sportowo. 16 czerwca leśnik z terenu RDLP w Radomiu Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce dla upamiętnienia tych wydarzeń kolejny raz pobiegł w 7. Półmaratonie Radomskiego Czerwca'76.