Leśnicy uczcili pamięć żołnierzy Wojska Polskiego

Małopolscy leśnicy wzięli udział w obchodach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w Wysokiej, miejscowości położonej na terenie Nadleśnictwa Myślenice. To właśnie tam rozegrała się jedna z pierwszych bitew podczas kampanii wrześniowej.
06.09.2019 | Magdalena Świtka, RDLP w Krakowie

Małopolscy leśnicy wzięli udział w obchodach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w Wysokiej, miejscowości położonej na terenie Nadleśnictwa Myślenice. To właśnie tam rozegrała się jedna z pierwszych bitew podczas kampanii wrześniowej.

Leśnicy wraz z innymi uczestnikami obchodów zgromadzili się na terenie leśnictwa Toporzysko, by złożyć hołd i uczcić pamięć poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w pierwszych dniach września 1939 r. na wzgórzach otaczających Wysoką, stoczyli zawziętą walkę i mężnie stawili czoło niemieckim wojskom pancernym.

Rozpoczęta rankiem 1 września heroiczna walka żołnierzy polskich na terenach przygranicznych i w rejonie Beskidu Wyspowego trwała pięć dni. Była to jedna z pierwszych bitew Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej. W skład wojsk polskich biorących udział w bitwie wchodziły następujące formacje wojskowe: 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej, 12. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej, Korpus Ochrony Pogranicza (1. Pułk Piechoty) oraz Batalion Obrony Narodowej „Zakopane”. Wojska pod dowództwem płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, wspierane przez miejscową ludność, przez dwa dni odpierały niemiecki XVIII Korpusu Pancernego.

Polacy rozmieszczeni na wzgórzach Wysokiej stoczyli bohaterską walkę zadając Niemcom ogromne straty. Wieczorem 2 września oddziały polskie zostały zmuszone do wycofania się. Siły zbrojne zostały skierowane w kierunku Jordanowa i Naprawy, w dalszym ciągu stawiając wrogowi opór.

Uroczystości rozpoczęły się mszą pod przewodnictwem ks. bp Damiana Muskusa. Uroczystą oprawę nabożeństwa stanowiła wojskowa asysta honorowa w wykonaniu żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa.

Następnie uczestnicy obchodów udali się na pobliski, położny w lesie cmentarz wojenny, na którym spoczywają polegli żołnierze. Ku czci i pamięci obrońców Ojczyzny odczytano pod pomnikiem apel poległych oraz oddano strzały salwy honorowej.

Podczas apelu poległych ppor. Jakub Lisiewski z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ożywił w pamięci obraz żołnierzy, którzy zginęli w obronie Wysokiej, wspominając poszczególne brygady, żołnierzy oraz mieszkańców działających w obronie kraju. Gość honorowy, prof. Andrzej Maczek, syn legendarnego dowódcy gen. Stanisława Maczka, powrócił do wydarzeń sprzed 80 lat, podkreślając heroiczne starania żołnierzy oraz dziękując za pamięć o tamtych dniach.

Po przemówieniach pod pomnikiem poległych złożono wieńce i kwiaty. Prof. Maczek wraz córką Karoliną Maczek oddali chwałę poległym w imieniu gen. Stanisława Maczka, natomiast w imieniu leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wiązankę złożył Tadeusz Dragon, zastępca dyrektora RDLP w Krakowie.

Na zakończenie uroczystości, przy remizie lokalnej straży pożarnej odbyły się pokazy kawaleryjskie Szwadronu Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Koronnych, którzy zachwycili swoimi umiejętnościami jeździeckimi.