Leśne Gospodarstwo Węglowe już powstaje

Leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice 20 kwietnia zainaugurowali działania terenowe w projekcie rozwojowym dotyczącym leśnych gospodarstw węglowych. Podczas konferencji z udziałem lokalnych mediów posadzono pierwsze buki, które zwiększą zdolność drzewostanów sosnowych do akumulacji dwutlenku węgla.
24.04.2018 | EDYTA NOWICKA, RZECZNIK PRASOWY RDLP W RADOMIU

Leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice 20 kwietnia zainaugurowali działania terenowe w projekcie rozwojowym dotyczącym leśnych gospodarstw węglowych. Podczas konferencji z udziałem lokalnych mediów posadzono pierwsze buki, które zwiększą zdolność drzewostanów sosnowych do akumulacji dwutlenku węgla.

Nadleśnictwo Kozienice jest jednym z 26 w Polsce, które realizuje działania w ramach tego projektu Lasów Państwowych. Jego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Każde z nadleśnictw w inny sposób realizuje projekt, Nadleśnictwo Kozienice wybrało podsadzenia bukiem drzewostanów sosnowych. W ten sposób powstanie druga warstwa drzew i to gatunku, który ma zdolność do pochłaniania dużej ilości CO2.

Podczas konferencji leśnicy wyjaśnili dziennikarzom na czym polega realizacja projektu. - Na wzór kanadyjski prowadzimy gospodarkę leśną, która zwiększa pochłanianie dwutlenku węgla. Jest to program pilotażowy, również w Europie. Nie przez przypadek projekt wprowadzany jest w nadleśnictwie funkcjonującym w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”. Leśne kompleksy promocyjne są do tego stworzone, by promować nowe rozwiązania w gospodarce leśnej. Miejsce realizacji projektu jest również szczególne – w pobliżu znajduje się Elektrownia Kozienice, która jest dużym emitentem. Następne działania to badania skutków realizacji projektu i ocena zwiększania pochłaniania dwutlenku węgla. Będą one wykonywane przez Instytut Badawczy Leśnictwa – zapowiedział  Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice podkreślił, że przygotowania do realizacji projektu trwały dwa lata. Planowane jest wprowadzenie drugiego piętra i podszytów bukowych na 335 ha w ciągu najbliższych ośmiu lat. Drzewa sadzone będą na terenie leśnictwa Chinów, najbliższego Elektrowni Kozienice, oraz i sześciu innych leśnictwach, w tym na terenie leśnictwa Kociołki, w pobliżu Królewskich Źródeł, gdzie posadzono buki w trakcie inauguracji projektu. – Chcemy wychwycić jak najwięcej dwutlenku węgla, aby uzyskać wymierny efekt projektu – powiedział nadleśniczy.

W części terenowej leśniczy Paulina Plewka oraz inżynier nadzoru Arkadiusz Lepa, objaśnili szczegóły techniczne związane z podsadzeniami. Zagęszczenie buków będzie wynosiło 3 tys./ha. W tym roku leśnicy posadzą 48 ha, wysadzając 140 tys. sadzonek. Jak wyjaśnił Arkadiusz Lepa każdy drzewostan, w którym prowadzone jest działanie LGW ma tzw. powierzchnię referencyjną. To bliźniaczy las, w którym nie wykonuje się takich zabiegów. Pozwoli to określić różnice w akumulacji CO2.

Można się spodziewać szybkich efektów projektu, gdyż posadzono sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym z Gospodarstwa Szkółkarsko-Nasiennego w Nadleśnictwie Daleszyce.