Dzień Europejskiej Sieci Natura 2000

21 maja przypada rocznica zatwierdzenia sieci Natura 2000, najważniejszego przyrodniczego instrumentu Unii Europejskiej.
21.05.2020

21 maja przypada rocznica zatwierdzenia sieci Natura 2000, najważniejszego przyrodniczego instrumentu Unii Europejskiej.

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest światowym ewenementem w zakresie międzynarodowej obszarowej ochrony przyrody. Podstawą jej funkcjonowania są dwie unijne dyrektywy - tzw. Dyrektywa ptasia z 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa oraz tzw. Dyrektywa siedliskowa.

Sieć Natura 2000 została utworzona na terytoriach 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmując ok. 20 proc. całkowitego obszaru lądowego UE.

Warto podkreślić, że na 38 proc. gruntów będących w zarządzie Lasów Państwowych ustanowiono obszary Natura 2000. W tym aż 134 obszarów ochrony ptaków i 710 obszarów ochrony siedliski.  

Głównym celem funkcjonowania sieci Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne oraz zagrożone wyginięciem. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie i objęcie ochroną obszarów, na których one występują. Działania w zakresie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej flory i fauny mają służyć zachowaniu lub odtworzeniu różnorodności biologicznej Europy, co jest jednym z priorytetów działalności Unii Europejskiej.

W przypadku programu Natura 2000 jest prowadzony monitoring siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków. Całość koordynowana jest przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i prowadzona w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska

 

Należy jednak pamiętać, że na obszarach Natura 2000 można prowadzić działalność gospodarczą, uwzględniając w zaplanowanych czynnościach stan siedliska lub występujące tam gatunki, które są przedmiotem ochrony.

W niektórych przypadkach zachowanie różnorodności biologicznej wymaga prowadzenia działalności człowieka. Przykładem jest utrzymanie obszaru Natura 2000 „Łąki nad Wojkówką”  w Nadleśnictwa Kołaczyce (RDLP w Krośnie). Na tamtejszych łąkach został odkryty nasięźrzał pospolity, paproć rzadka na Podkarpaciu. Trwają tam prace związane z aktywną ochroną gatunków ciepłolubnych.