Delegacja z Izraela podziękowała polskim leśnikom

Wilczy Szaniec 23 kwietnia odwiedziła izraelska delegacja rządowa. Przedstawiciele władz Izraela podziękowali polskim leśnikom za opiekę nad tym szczególnym miejscem.
24.04.2018 | ADAM PIETRZAK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W OLSZTYNIE

Wilczy Szaniec 23 kwietnia odwiedziła izraelska delegacja rządowa. Przedstawiciele władz Izraela podziękowali polskim leśnikom za opiekę nad tym szczególnym miejscem.

- W imieniu Izraelczyków  dziękuję polskim leśnikom za opiekę nad tym miejscem. Dziękuję, że pokazujecie wszystkim, że w tym miejscu przebywali źli i szaleni ludzie, którzy chcieli zniszczyć świat i zlikwidować naród żydowski, a później polski. Dziękuję wam za to, że jesteście strażnikami historii - mówił Yehiel Bar, wiceprzewodniczący Knesetu.

- Pragnę podziękować niezwykłym ludziom z polskiej Służby Leśnejpodkreślił Jonny Daniels z fundacji „From the Depths”. -  Wilczy Szaniec to miejsce niemal całkowicie zniszczone najpierw przez Niemców, a potem przez Rosjan. To dla mnie niesamowite uczucie, że jako dumny Żyd, mam okazję stanąć w bunkrze Hitlera. Od roku Wilczy Szaniec jest zarządzany przez Nadleśnictwo Srokowo.

Mariusz Orzechowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przyznał, że dla olsztyńskich leśników był to ogromny zaszczyt gościć izraelską delegację rządową na terenie Wilczego Szańca. – Mam nadzieję,  że nasi goście z Izraela wyjadą od nas zadowoleni i usatysfakcjonowani po zwiedzeniu byłej wojennej kwatery Hitlera – powiedział dyrektor Orzechowski.

Fundacja „From the Depths” chce namawiać młodych Żydów do odwiedzania Gierłoży i Wilczego Szańca. - To ważne, by obejrzeli nie tylko niemieckie obozy zagłady, ale także miejsce, gdzie decydowano o tym, co później zostało zrobione i Żydom, i Polakom – powiedział Jonny Daniels.

W skład izraelskiej delegacji weszli m.in. wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Bar, rabin Shmuley Boteach, a także Yuval Rabin, syn byłego premiera Izraela. Grupie przewodniczył szef fundacji „From the Depths” Jonny Daniels.