Cykl narad z dyrektorami i nadleśniczymi

27 maja Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, rozpoczął cykl narad z dyrektorami RDLP i nadleśniczymi. Ich celem jest przekazanie bieżących informacji dotyczących LP oraz prezentacja działań programowych zaplanowanych na 2013 rok w odniesieniu do obecnej sytuacji gospodarczej.
03.06.2013 | Katarzyna Bielawska

27 maja Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, rozpoczął cykl narad z dyrektorami RDLP i nadleśniczymi. Ich celem jest przekazanie bieżących informacji dotyczących LP oraz prezentacja działań programowych zaplanowanych na 2013 rok w odniesieniu do obecnej sytuacji gospodarczej.

Do tej pory odbyły się 3 takie spotkania, w których uczestniczyli dyrektorzy i nadleśniczowie oraz szefowie zakładów o zasięgu krajowym. Kolejne narady planowane są na 8 i 9 lipca tego roku.

Podczas spotkań omawiane są zadania z zakresu gospodarki leśnej oraz wyniki ekonomiczne i plan finansowo-gospodarczy. Przedstawiane są także planowane zmiany w polityce kadrowej, wyniki sprzedaży drewna oraz sprawy dotyczące kontroli okresowych przeprowadzonych w 2012 r. Zagadnienia te prezentują: dyrektor generalny LP, jego zastępcy oraz naczelnicy DGLP. Gościem, który uczestniczył w dwóch pierwszych spotkaniach, zorganizowanych 27 i 28 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisko był Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska (podczas spotkania w Jaszowcu, które odbyło się 3 czerwca w naradzie uczestniczyła Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Ministerstwie Środowiska). Jego wystąpienie dotyczyło prac nad Ustawą o lasach oraz Narodowym Programem Leśnym.

- Próbujemy opracować program na przyszłość. Dlatego niektóre kwestie zapisane w Ustawie o lasach trzeba uregulować na nowo. Fundamenty, na które składa się państwowa własność lasów, zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa przez Lasy Państwowe oraz Fundusz Leśny, który tworzy podwaliny do dobrego funkcjonowania firmy i sprawnego nią zarządzania, pozostaną jednak niewzruszone – deklarował podczas narady Janusz Zaleski. Dyrektor generalny LP nadal też będzie decydował o zasadach sprzedaży drewna. Minister mówił też o planach powołania Rady Leśnictwa, w której składzie powinni się znaleźć przedstawiciele resortów: skarbu, finansów i gospodarki, przedstawiciele instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, przemysłu drzewnego. Jej zadaniem będzie m.in. ocena planów strategicznych LP, opiniowanie wykonania tych planów, określanie i opiniowanie kierunków inwestycyjnych.

Uregulowany powinien zostać także wkład LP do budżetu państwa. - Proponujemy, by za lasy ochronne, które obecnie są w 50 procentach zwolnione z podatku leśnego, płacić całą kwotę. W skali LP jest to obecnie 60 mln zł. Pieniądze te trafiłyby do samorządów lokalnych. Dla wielu z nich byłby to znaczący dopływ środków finansowych – przekonywał minister.

Ostatnia zmiana, o której mówił minister Zaleski dotyczy sposobu obliczania etatu. Polegałaby ona na zapisie, że stały jest tylko etat użytków rębnych, co powinno pozwolić na podniesienie rozmiaru pozyskania w najbliższych latach.

Do tworzenia nowego prawa oraz ugruntowania pozycji LP niezbędny jest Narodowy Program Leśny. Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie ma takiego programu. - To ma być program nie tylko dla leśników i Lasów Państwowych, dlatego prace nad nim wymagają dyskusji wszystkich zainteresowanych stron. Mamy nadzieję, że Program wypracujemy w ciągu 2 lat. Oczywiście będzie to proces. Przewidujemy, że co kilka lat będziemy go aktualizować – mówił Janusz Zaleski

Z Ustawą o lasach i Narodowym Programem Leśnym nierozerwalnie jest związana Strategia Lasów Państwowych. - Przynajmniej od 20 lat próbujemy stworzyć strategię i ciągle coś nam w tym przeszkadza. A jest to bardzo potrzebny dokument. Każda nowoczesna firma ma swoją strategię rozwoju. Strategia jest potrzebna także do wskazania celu i misji naszej firmy oraz zaplanowania przyszłości Lasów Państwowych – mówił podczas narady Adam Wasiak. Budowanie nowoczesnej, dobrze zorganizowanej firmy, rozwijanie zasobów kadrowych i zapewnianie zdolności do samofinansowania to podstawowe zadania, które powinny być realizowane przez Lasy Państwowe. - Strategia wpisuje się w Narodowy Plan Leśny i chcemy by była jego podstawowym elementem. W ten sposób nadal kreatorem polityki leśnej państwa byłyby Lasy Państwowe - podkreślał dyrektor. W strategii dla PGL LP przygotowywanej na lata 2014-2030 powinien znaleźć się zapis, że Lasy Państwowe, powinny być samodzielnym i samofinansującym się gospodarstwem państwowym, w którym trwała i zrównoważona gospodarka w lasach należących do Skarbu Państwa będzie prowadzona odpowiedzialnie, profesjonalnie i w sposób otwarty dla społeczeństwa. Organizacja powinna nadal pozostać trójszczeblowa.

Sprawy dotyczące zmian w Ustawie o lasach, tworzenia Narodowego Programu Leśnego, czy prac nad strategią dla LP to tylko część problemów poruszanych podczas narady. Reszta zagadnień dotyczyła spraw gospodarczych, pracowniczych oraz zmian organizacyjnych.

Więcej na ten temat w czerwcowym wydaniu „Głosu Lasu”.