95 lat wiernie z narodem

- Tegoroczna pielgrzymka ma charakter szczególny ze względu na jubileusz 95-lecia istnienia Lasów Państwowych, o czym przypomina jej hasło „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” - powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych 21 września na Jasnej Górze podczas XXIII Pielgrzymki Leśników.
24.09.2019 | Bogumiła Grabowska, CILP

- Tegoroczna pielgrzymka ma charakter szczególny ze względu na jubileusz 95-lecia istnienia Lasów Państwowych, o czym przypomina jej hasło „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” - powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych 21 września na Jasnej Górze podczas XXIII Pielgrzymki Leśników.

Z okazji tegorocznej pielgrzymki leśników spotkali się przybyli z całego kraju leśnicy, przedstawiciele szkół i uczelni leśnych, parków narodowych, przemysłu drzewnego i przedsiębiorców leśnych.

-  Cieszę się bardzo, że ogrom czekającej nas codziennie pracy realizowany jest przez profesjonalistów z etosem służby państwowej wierzących w jej sens, mających przy tym poczucie satysfakcji zawodowej, możliwości rozwoju i dostępu do najnowocześniejszych technologii – mówił dyrektor generalny dziękując pielgrzymom za przybycie.

- Chcę wam serdecznie podziękować za rzetelną, pełną oddania pracę, za waszą pasję i odpowiedzialność. Dziękuję wam za wstawanie o świcie, za pracę bez względu na pogodę, za ciągłe odnawianie i ochronę polskich lasów, za ochronę przyrody. Przede wszystkim jednak dziękuję za miłość do lasu, poświęcenie w pracy i za wasze rodziny, które są ciągłym świadkiem waszej służby – mówił dyrektor i na zakończenie zwrócił zebranym uwagę na fakt, że to oni i ich rodziny są najlepszymi ambasadorami społecznej roli lasów i leśnictwa w Polsce.

Za pracę oraz zaangażowanie podziękował leśnikom także Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Minister podkreślił również ogrom poświęcenia leśników w ich zawodowej misji. - Ufam leśnikom, ich wiedzy oraz niemal stuletniemu doświadczeniu.

List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. W swoim liście do pielgrzymów prezydent wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, który wkładają w zachowanie polskich lasów.

„95 lat państwowej gospodarki leśnej utwierdza nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne powinien pozostać pod szczególną ochroną państwa. Dziękuję za troskę jaką otaczają państwo lasy, za ten codzienny wysiłek, za  państwa obecność na szczycie klimatycznym w Katowicach, za sadzonki rozdawane podczas dożynek prezydenckich w Spale, za kampanie edukacyjne i społeczne. Dziękuję za wspólne akcje #sadziMY i #sprzątaMY" napisał do leśników prezydent Duda.

W swoim liście prezydent wspomniał także o leśnikach, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność ojczyzny. „W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej chciałbym też przypomnieć o wszystkich leśnikach, którzy działali w ruchu oporu. Walczyli z bronią w ręku i oddali swoje życie ojczyźnie. Nie byłoby polski podziemnej, gdyby nie zaangażowanie leśników. Jest to piękna karta Lasów Państwowych, o której nie można zapominać" odczytał Sałek.

Homilię w trakcie mszy wygłosił ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Gromadzimy się dzisiaj na Jasnej Górze, żeby na wzór Maryi czuwać nad naszą wiernością Chrystusowi, Kościołowi i ojczyźnie. Ta wierność jako zadanie trudnej i odpowiedzialnej pracy została wpisana w hasło waszej pielgrzymki, „Wiernie z narodem” – zwrócił się do pielgrzymów.

Zwieńczeniem pielgrzymki był symboliczny akt zawierzenia Lasów Państwowych Najświętszej Maryi Pannie, którego dokonał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.