Wiosenna odsłona czwartej edycji Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

W niedzielę 13 maja w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje wiosenna odsłona akcji „Biegam, bo lubię Lasy”.

W niedzielę 13 maja w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje wiosenna odsłona akcji „Biegam, bo lubię Lasy”.

Na mecie pojawi się 400 biegaczy i 50 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Jednak bieg to nie jedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę edukacji przekazywanej w interesujący i aktywny sposób.

W czasie wiosennej edycji „Biegam, bo lubię Lasy” działania edukacyjne poświęcone będą dwóm ważnym i ciekawym tematom – sadzeniu drzew i pielęgnowaniu nowego pokolenia lasu.

Za sprawą leśników co roku sadzonych jest aż 500 mln nowych sadzonek, co w przeliczeniu daje imponującą liczbę 1000 drzew na minutę. Ponieważ drzewa mają różne wymagania, skład nowego pokolenia lasu zawsze dobierany jest do miejscowych warunków siedliskowych.

Pracownicy Nadleśnictwa Chojnów na przykładach pokażą jak prawidłowo posadzić młode drzewko, opowiedzą skąd biorą się sadzonki używane do odnowienia lasów i ile pracy, umiejętności i wiedzy wymaga wyhodowanie zdrowego lasu.

Ty również możesz posadzić swoje drzewo! Za udział w części edukacyjnej otrzymasz od leśników specjalnie przygotowaną sadzonkę wraz z profesjonalną instrukcją sadzenia.

Dodatkową atrakcją będzie degustacja darów lasu. Przy stanowisku „Dobre z lasu” biegacze i goście będą mieli możliwość skosztowania bogatych w witaminy i mikroelementy przetworów z owoców leśnych. Po biegu leśnicy poczęstują biegaczy regeneracyjnym posiłkiem – kiełbaską z dziczyzny na ognisko i grochówką.

Wizyta w lesie, szczególnie, gdy połączona jest z aktywnością fizyczną, niesie ze sobą wiele pożytków dla naszego zdrowia. Lasy są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z pyłów i zanieczyszczeń, dodatkowo wzbogacają je w różnego rodzaju olejki eteryczne, szczególnie korzystne dla naszych dróg oddechowych. Na uwagę zasługuje fakt, że w leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej zarazków oraz od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w powietrzu miejskim.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszone ciekawą wiedzą o lasach.

Wstęp wolny!