Święto Drzewa dla zwierząt! 18. edycja programu Święto Drzewa

Klubu Gaja zaprasza do udziału w 18. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi.

Klubu Gaja zaprasza do udziału w 18. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Każdy z nas może posadzić, pielęgnować i chronić drzewa oraz krzewy pamiętając o zwierzętach, dla których często to jedyny dom na Ziemi.

 

Zaangażuj się i dołącz do Święta Drzewa. W programie mogą wziąć udział osoby indywidualne, placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne,wspólnoty mieszkańców oraz firmy. Wspólnie udało się posadzić już blisko 930 tys. drzew!

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się 9 października w Warszawie.

Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, partnerami i gośćmi zasadzi drzewa owocowe przy Służewskim Domu Kultury. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w ramach programu Święto Drzewa.

W całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane przez uczestników programu połączone z sadzeniem drzew i krzewów oraz organizacją różnorodnych zajęć edukacyjnych, pikników rodzinnych, konkursów, happeningów.

Święta Drzewa to dobra okazja, by posadzić drzewa i krzewy i dopisać je do licznika drzew.

Pamiętajmy także, by otoczyć opieką drzewa już rosnące. I nie zapomnijmy o zwierzętach! Aż trudno zgadnąć, ile większych i mniejszych zwierząt korzysta z zadrzewień podczas swojego życia lub choćby tylko w czasie odpoczynku. Ptaki, owady, wiewiórki, nietoperze czy inne zwierzęta znajdują na nich pokarm, wiją swoje gniazda, wychowują młode, tworzą spiżarnie i szukają kryjówek.

To ich dom! W ogrodach i parkach możemy stworzyć dla nich przyjazne zakątki, sadząc gatunki miododajne i owocowe. Pomyślmy też o przygotowaniu odpowiednich schronień, budek lęgowych i poidełek. Zaprośmy innych do wspólnej pracy i świętowania. Niech drzewa będą dla nas źródłem inspiracji, jak żyć w zgodzie z przyrodą.

Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl

- W tegorocznej edycji Święta Drzewa chcemy podkreślić szczególne znaczenie zadrzewień dla świata zwierząt. Drzewa i krzewy to oazy bioróżnorodności. Możemy spotkać tu wiele gatunków ptaków – dzięcioły, sowy, kowaliki, sikory, a także ssaków jak popielice czy nietoperze oraz owadów, w tym często chronionych, np. występującego tylko na starych dębach chrząszcza kozioroga dębosza - mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa. -  Zachęcamy wszystkich do organizacji zajęć i warsztatów edukacyjnych poświęconych drzewom i zamieszkującym je zwierzętom, wyjścia w teren i obserwacji drzew w różnych porach roku oraz poznawania ich mieszkańców – dodaje.

Drzewo Roku – poszukujemy drzewa z najciekawszą historią. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada. Zgłoś drzewo do konkursu

Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja apeluje, by nie odkładać działania na jutro. - Świat wokół nas zmienia się gwałtownie. To, co dotychczas wydawało się trwałe i niezmienne, ulega rozpadowi na naszych oczach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dokąd doprowadzą nas nowoczesne technologie, medyczne eksperymenty czy katastrofa klimatyczna. Możemy jednak działać. Przyczyniać się do zmniejszenia śladu węglowego czy wspomagać zwierzęta. To możemy robić już, natychmiast! Sadzenie drzew i krzewów oraz dbanie o te zasadzone jest możliwe do przeprowadzenia teraz.

Wydarzenie w stolicy zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane przez uczestników programu połączone z sadzeniem drzew i krzewów oraz organizacją różnorodnych zajęć edukacyjnych, pikników rodzinnych, konkursów, happeningów. Zapraszamy do wspólnego działania!

Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa.