Święto Drzewa dla klimatu!

„Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury, 10 października o godz. 11.30.

„Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury, 10 października o godz. 11.30.

W programie inauguracji m.in. sadzenie drzew owocowych – jabłoni, śliw i wiśni japońskich. To będzie początek ogólnopolskiej akcji, w którą włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy. Klub Gaja wraz z partnerami organizować będzie Święto Drzewa także w Sosnowcu (3.10.), Katowicach (16.10), Bielsku-Białej (18.10), Ustroniu (21.10) i Krakowie (23.10). Każdy może posadzić drzewo i dołączyć do Święta Drzewa!

Organizatorzy chcą zaktywizować Polki i Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia i ochrony drzew z przesłaniem ochrony klimatu i różnorodności biologicznej.

Ogólnopolska inauguracja 17. Święta Drzewa w Warszawie:

  • 10 października, godz.11.30, w Służewskim Domu Kultury w Warszawie Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi siedem drzew – jabłonie, śliwy i wiśnie japońskie. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi, które od 17 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa w całym kraju. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej cenionych przez społeczności lokalne.

Plakat Swieto Drzewa_ 2019 500.jpg

Akcje w innych miastach Polski:

  •   3 października w Sosnowcu, Klub Gaja razem z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa, dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, nauczycielami, rodzicami i wolontariuszami posadzi w przyszkolnym Ogrodzie Polisensorycznym mocno pachnące rośliny. Nasadzenia posłużą rehabilitacji i wypoczynkowi, stworzą także zakątki dla dzikich zapylaczy.

  • 16 października w Katowicach, inauguracja Święta Drzewa na Śląsku. We współpracy z partnerami posadzone zostaną brzozy oraz krzewy i byliny przyjazne owadom zapylającym na skwerze przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Akcji towarzyszyć będą m.in. warsztaty budowy domów dla motyli oraz happening „Dodaj mi skrzydła”.

  • 18 października w Bielsku-Białej na Żywieckim Przedmieściu, we współpracy z Miastem Bielsko-Biała i Radą Osiedla Bielsko-Południe zostaną posadzone wraz z mieszkańcami i uczniami z bielskich szkół drzewa, krzewy i byliny miododajne. Stworzymy przyjazny zakątek m.in. dla dzikich pszczół – murarek ogrodowych.

  • 21 października w Ustroniu odbędzie się akcja sadzenia drzew i krzewów we współpracy z Koleją Linową Czantoria, połączona z warsztatami edukacyjnymi, podczas których uczestnicy zbudują budki lęgowe dla owadów zapylających.

  • 23 października w Krakowie Klub Gaja wraz z młodzieżą z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego zorganizuje krakowskie Święto Drzewa.

 

Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Zachęcamy do otaczania ich opieką, szukania drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, warsztatów, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Wszyscy, którzy zgłoszą się do Święta Drzewa otrzymają materiały edukacyjne.

Zgłoś swój udział w Święcie Drzewa 2019

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego, jak co roku, 10 października Klub Gaja zachęca wszystkich do włączenia się w program Święto Drzewa – szerokiej edukacji ekologicznej popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Każdy może posadzić drzewo i wpisać je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl. Dzięki programowi Święto Drzewa uczestnicy posadzili już blisko 900 tys. drzew!

 

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign , Davines, ALDI.
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.