Noc Nietoperzy w Nadleśnictwie Gryfino

Nadleśnictwo Gryfino (RDLP w Szczecinie) zaprasza na pierwszą Noc Nietoperzy 2018. Pierwsza noc z tymi tajemniczymi ssakami odbędzie się 29 września w Puszczy Bukowej.

Nadleśnictwo Gryfino (RDLP w Szczecinie) zaprasza na pierwszą Noc Nietoperzy 2018. Pierwsza noc z tymi tajemniczymi ssakami odbędzie się 29 września w Puszczy Bukowej.

Widok stworzenia przelatującego o zmierzchu nad głową budzi lęk. Ciemność sprawia, że najmniejszy nawet szmer kojarzy się z czymś groźnym. Strach  wywołuje to czego nie widzimy i nie rozumiemy. Dlatego większość stworzeń prowadzących nocny tryb życia jest owianych złą sławą. Sowy, ćmy czy nietoperze, choć zupełnie nieszkodliwe i pożyteczne, od wieków kojarzone były z siłami zła.

Szczególnym niepokojem napawają ludzi nietoperze. Wokół nich narosło wiele mitów i legend, z którymi na szczęście odkrycia nauki rozprawiły się już dawno. Wciąż jednak wiele osób nie może oprzeć się odruchowemu lękowi lub odrazie.

W różnych częściach świata tej grupie zwierząt przypisywano różne znaczenia. W Europie i Afryce posądzano je o współpracę z czarownicami, kojarzono
z nadchodzącą chorobą lub śmiercią. Wierzono, że przybicie nietoperza do drzwi domostwa ochroni mieszkańców przed nieszczęściem i biedą.

W niektórych kulturach (Chiny) wierzono z kolej, że nietoperze zwiastują dobrobyt i szczęście. Bez względu na odkrycia nauki, ogromna liczba mitów i legend narosłych wokół nietoperzy krąży do dziś.

Dlatego, aby zrozumieć trzeba je poznać. Leśnicy zapraszają na niezwykłe spotkanie w niezwykłym miejscu. Opowiedzą również o gatunkach nietoperzy zamieszkujących Puszczę Bukową, ich zwyczajach oraz zaskakujących efektach realizowanego programu czynnej ochrony nietoperzy w Puszczy Bukowej. Współorganizatorami spotkania będą członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek, od lat zgłębiający tajniki nietoperzowego życia na tym terenie.

Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń

Zapisy będą przyjmowane od 1 do 20 września, pod numerem  telefonu (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do godz. 15.00).

W spotkaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz dzieci wyłącznie pod opieką rodziców.