Jestem w lesie. Posadzimy razem las

Leśnicy ze szczecińskich nadleśnictw zapraszają na wspólne sadzenie lasu. Wszystkich, którzy chcą towarzyszyć leśnikom w wiosennej akcji zalesieniowej zapraszają do trzech puszcz sąsiadujących ze Szczecinem. 13 kwietnia w puszczach Bukowej, Goleniowskiej i Wkrzańskiej chcą wspólnie ze szczecinianami posadzić młode pokolenia lasu.

Leśnicy ze szczecińskich nadleśnictw zapraszają na wspólne sadzenie lasu. Wszystkich, którzy chcą towarzyszyć leśnikom w wiosennej akcji zalesieniowej zapraszają do trzech puszcz sąsiadujących ze Szczecinem. 13 kwietnia w puszczach Bukowej, Goleniowskiej i Wkrzańskiej chcą wspólnie ze szczecinianami posadzić młode pokolenia lasu.

  • Puszcza Bukowa (Puszcza Bukowa łączy pokolenia)

Początek godz. 10.00 w Puszczy Bukowej przy Przełęczy Trzech Braci (mapa z lokalizacją), skąd uczestnicy przejdą na miejsce sadzenia drzewek.

Uczestnicy sadzą buka zwyczajnego. Nie ma wielu miejsc w puszczy, w których trzeba to robić. Na przeważającym obszarze odnawia się on naturalnie - poprzez opadanie nasion i późniejszy bujny wzrost młodych pokoleń lasu. Na przestrzeni wielu lat odsłania się je, usuwając stopniowo górujące nad nimi drzewa rodzicielskie. W ten sposób dopuszcza się światło do dna lasu. Taki sposób postępowania wynika z wymagań gatunkowych buka, który nie lubi zbyt intensywnego nasłonecznienia. Sztuczne odnowienie lasu prowadzone jest w puszczy tam, gdzie nie jest możliwe odnowienie naturalne (np. nie udał się samosiew, albo konieczna jest przebudowa drzewostanów iglastych na liściaste).

Zapisy są przyjmowane do 9 kwietnia pod numerem  telefonu  (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00). Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania – ok. godz. 15.00. Dla uczestników spotkania przygotowano ciekawe niespodzianki.

  • Puszcza Goleniowska (W lesie z mamą i tatą)

Początek godz. 11.00 w Szczecinie-Wielgowo na końcu ul. Bryczkowskiego przy szlabanie (mapa z lokalizacją). Tym razem będzie sadzona sosna zwyczajna. W przeciwieństwie do buka zwyczajnego, sadzonego w Puszczy Bukowej, sosna powinna być sadzona na większych powierzchniach, na których uprzednio pozyskano dojrzałe drzewa. Jest to przestrzeń otwarta, gdyż sosna jest gatunkiem światłożądnym i nie lubi rosnąć w cieniu górujących nad nią drzew.

Zapisy są przyjmowane do 9 kwietnia pod nr tel. 91-43-121-30 – Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, sekretariat tel. 91-43-121-24 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00). Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania ok. godz. 15.30

  • Puszcza Wkrzańska (Puszcza Wkrzańska Razem dla pokoleń)

Początek godz. 10.00 w leśnictwie Tatynia oddział 602g (mapa z lokalizacją), gdzie przygotowano miejsce do sadzenia sosny oraz dębów. Młode dębowe drzewka należy grodzimy „leśnymi płotami”. Po co? Rozpięte na drewnianych słupkach metalowe siatki to jeden z elementów ochrony lasu, czyli ochrony młodych drzewek przed zwierzyną (jeleniami i sarnami). Grodzenia (tak fachowo nazywa się „leśne płoty”) instaluje się wszędzie tam, gdzie wprowadzane są atrakcyjne dla zwierzyny leśnej gatunki drzew – odmienne od tych, które rosną wokół. Przykładowo dęby w drzewostanach sosnowych lub bukowych. Gatunki takie stanowią ciekawą odmianę w codziennym menu zwierząt, które z chęcią posilają się soczystymi smakołykami. Aby temu zapobiec gatunki takie sadzi się na tak zwanych gniazdach i chroni ogrodzeniami do momentu, aż będą na tyle duże, że nie zagrożą im zwierzęta. Później ogrodzenia demontuje się.

Zapisy są przyjmowane do 9 kwietnia pod nr tel. 91 312 69 83 - sekretariat Nadleśnictwa Trzebież (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00) . Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania ok. godz. 1500.