Europejskie Dni Ptaków w Nadleśnictwie Łopuchówko

W najbliższy piątek, 5 października miłośnicy ptaków będą mogli wyruszyć na wspólny spacer ornitologiczny z leśnikiem. Przy leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Łysym Młynie (RDLP w Poznaniu) będzie można wziąć udział w Europejskich Dniach Ptaków.

W najbliższy piątek, 5 października miłośnicy ptaków będą mogli wyruszyć na wspólny spacer ornitologiczny z leśnikiem. Przy leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Łysym Młynie (RDLP w Poznaniu) będzie można wziąć udział w Europejskich Dniach Ptaków.

Uczestnicy wraz leśnikami będą podróżować śródleśnymi duktami, między pięknymi enklawami natury, na terenie leśnictwa Marianowo (Nadleśnictwo Łopuchówko).
Zbiórka przewidziana jest przy Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn” o godzinie 10.00. Przewodnikiem będzie specjalista ds. edukacji leśnej Karolina Prange, sam spacer potrwa godzinę. W trakcie warsztatów odbędzie się kurs rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków oraz pogadanka z mnóstwem ptasich ciekawostek.

Program spotkania:

  • godz. 10.00-10.45  Pogadanka „Tajemnice ptasich migracji i mieszkań”
  • godz. 10.44-11.45  Warsztaty „Zrób to sam – budka dla ptaków”
  • godz. 11.45-12.00  Warsztaty mikroskopowe „Budowa ptasich piór”
  • godz. 12.00 i 14.00  Zajęcia terenowe: ornitologiczny spacer z rozpoznawaniem ptaków i wieszanie wykonanych budek lęgowych w wyznaczonych miejscach

 

Pełen spis spacerów ornitologicznych, wycieczek i innych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Ptaków w podziale na województwa znajduje się na stronie OTOP w zakładce poświęconej EDP 2018. Informacje o lokalnej akcji można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji. Wszystko zaczęło się w 1993 r. 3 marca powołano organizację BirdLife International, która powstała na fundamentach założonej w 1922 r.  w Londynie  Międzynarodowej Rady Ochrony Ptaków (International Council for Bird Preservation).

Pierwszą międzynarodową akcją zorganizowaną przez BirdLife było World Birdwatch (9-10 października 1993 r.). Wzięli w niej udział obserwatorzy z ponad stu krajów. Europejscy partnerzy BirdLife postanowili dodatkowo stworzyć system raportowania, który umożliwiłby oszacowanie liczby obserwowanych ptaków i obserwatorów oraz przegląd wydarzeń związanych z akcją.

Głównym celem, jaki przyświecał akcji World Birdwatch, było podniesienie świadomości potrzeby ratowania ptaków wędrownych, ich obszarów lęgowych, ochrony miejsc postoju na szlakach migracyjnych i zimowiskach. Sukces był ogromny. Pierwsze wstępne wyniki, dzięki stworzonemu systemowi szybkiego raportowania, pojawiły się już kolejnego dnia. W Europie do akcji włączyło się 17 państw, w których zorganizowano 1812 wydarzeń. Wzięło w nich udział ponad 17 tys. osób, które wspólnie policzyły aż 5 mln ptaków!

Partnerzy BirdLife postanowili organizować takie wydarzenie co roku, z coraz to większą liczbą uczestniczących w nim obserwatorów, w tym także dzieci.
W 2018 r. świętujemy 25. rocznicę EuroBirdwatch, kampanii informacyjnej na temat ptaków wędrownych i ich siedlisk, wzbogaconej o wspólne obserwacje.