„Lasy bagienne” w TVP2

19 listopada będzie można przenieść się do lasów prawdziwie niedostępnych, zalewanych wodą, rosnących na terenach podmokłych.

19 listopada będzie można przenieść się do lasów prawdziwie niedostępnych, zalewanych wodą, rosnących na terenach podmokłych.

O godz.10.35 w niedzielę, w TVP2 rozpocznie się premierowa emisja filmu „Lasy bagienne” w reżyserii Michała i Tomasza Ogrodowczyków oraz Sławomira Skupińskiego. Film przez dwa lata realizowała ekipa Leśnego Studia filmowego ORWLP w Bedoniu.

Z obszarami podmokłymi związanych jest wiele gatunków zwierząt. W filmie pojawiają się ptaki wodno-błotne, łosie na Bagnach Biebrzańskich, puszczyki mszarne, żółwie błotne, bobry, wilki. Piękne, niedostępne krajobrazy leśnych moczarów wraz z ich skrytymi mieszkańcami tworzą wyjątkowy klimat filmu. Zdjęcia ukazują to, co niedostępne i wyjątkowe w tych siedliskach.

Ols potocznie nazywany jest „lasem na kępach” lub „lasem na wodzie”. Tworzą go drzewostany zdominowane przez olszę czarną, której czasem towarzyszą brzoza omszona, jesion wyniosły czy sosna zwyczajna. Niedostępny, stary ols jest miejscem gniazdowania żurawi. Kamera pokazuje młode żurawie, którymi czule opiekują się rodzice, przeganiając drapieżniki czyhające na młode.

Obszary podmokłe to także takie rzadkie siedliska, jak borealna świerczyna bagienna, ograniczona do wąskiego pasa na północnym wschodzie kraju, czy bory bagienne, które zajmują w Polsce jedynie 1 proc. obszarów leśnych. Na północy i wschodzie Polski, w zagłębieniach terenu o wysokim poziomie wód gruntowych, rośnie brzezina bagienna. Taki las, niemal czysto brzozowy, tworzy niezwykły pejzaż.

Zapraszamy przed telewizory!

Niedziela, 19.11.2017 r., TVP2, godz. 10.35.