Każdy odcinek „Przyjaciół lasu" to dla dzieci i rodziców kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu, które prezentuje Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych.
Bocian czarny to bliski kuzyn bociana białego, ale znacznie rzadziej spotykany. Jest mocno związany z lasem, ponieważ w przeciwieństwie do bociana białego nie zakłada gniazd na kominach, ale głęboko w lesie, wybierając stare drzewostany. Para bocianów czarnych zamieszkuje leśne pogotowie w Nadleśnictwie Katowice, gdzie trafiły na skutek wypadków i odniesionych obrażeń.
Bohaterem odcinka będzie młoda wilczyca Nutka, bardzo przyjazna i chętna do zabaw. Jest ona mieszkanką leśnego pogotowia w Nadleśnictwa Katowice, gdzie trafiła jako osierocone wilcze szczenię. Jej opiekun dużo czasu poświęcił na to, żeby zdobyć zaufanie wilczycy. Dzisiaj są prawdziwymi przyjaciółmi.
Bohaterem odcinka jest jelonek Bartuś. Osierocony znalazł bezpieczny kąt w leśnym pogotowiu. W programie powiemy także, które zwierzęta mają poroże, a które rogi. Dowiemy się również, w jaki sposób leśnicy zabezpieczają młody las przed ogromnym apetytem jeleniowatych.
W pierwszym odcinku poznamy leśne pogotowie w Mikołowie oraz mieszkające w nim leśne zwierzęta. Głównymi bohaterami odcinka będą dwa łosie: Dorcia i Franek. Z Jackiem Wąsińskim wyruszymy na wyprawę do lasu w poszukiwaniu oznak wiosny. Gospodarz programu zaprasza także na pełen przygód, wiosenny spacer do lasu.