Każdy odcinek „Przyjaciół lasu" to dla dzieci i rodziców kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu, które prezentuje Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych.
O tajemniczych sprzymierzeńcach lasu - wilku, żmii i sowie - opowie dzieciom Jacek Wąsiński. W tym odcinku główną bohaterką będzie wilczyca Nutka – znana dzieciom wychowanka leśnego pogotowia. Prowadzący program opowie także o jedynym w Polsce jadowitym wężu – żmii zygzakowatej oraz funkcji jaką pełni w leśnym ekosystemie. Widzowie dowiedzą się czegoś więcej o sowach, ważnych leśnych zwierzętach.
W tym odcinku programu przyrodniczego z kamerą będziemy w zagrodzie z sarnami oraz wśród ptaków szponiastych. Zobaczymy jak leśnik Jacek Wąsiński wypuści na wolność pustułkę, drapieżnego ptaka należącego do rodziny sokołowatych. Dowiemy się, czym żywią się te ptaki i dlaczego są dla nas pożyteczne. Prowadzący program opowie również o innych drapieżnych ptakach występujących w Polsce.
W tym odcinku „Przyjaciół lasu” do leśnego pogotowia będziemy przyjmować małe jaskółki. Prowadzący wypuści na wolność już wyleczoną, dorosłą jaskółkę oraz zajączka. Przy okazji dowiemy się co jest największym atutem zajęcy i czy rzeczywiście śpią one z otwartymi oczami? Odwiedzimy także Franka i Dorcie, łosie znane z poprzednich odcinków.
O każdej porze roku do leśnego pogotowia trafiają różni pacjenci. Koniec lata to okres, w którym Jacek Wąsiński do ośrodka przyjmuje wiele bocianów białych. Ptaki doznały urazów bądź też urodziły się zbyt późno, aby opuścić nasz kraj przed nadejściem zimy. Poznamy także Funię – lochę, która jako dwutygodniowy warchlak została porwana przez nurt rzeki, a uratowana przez ludzi trafiła do Nadleśnictwa Katowice.
Głównymi bohaterkami tego odcinka „Przyjaciół lasu” są małe sowy, które już niedługo będą uczyły się życia na wolności. Bohaterami odcinka są także kozice alpejskie, których liczna rodzinka zamieszkuje leśne pogotowie w Nadleśnictwie Katowice. Razem z prowadzącym odwiedzimy również śródleśną łąkę, gdzie na wolność powrócą kolejni pacjenci ośrodka - dwa szare zające.
W tym odcinku „Przyjaciół lasu” widzowie zobaczą, jak ciężką, a czasami też niebezpieczną pracę muszą wykonać leśnicy zanim młode sadzonki trafią do lasu. Prowadzący program opowie także w jaki sposób z maleńkich nasionek w przyszłości wyrosną ogromne drzewa. W czasie wizyty w Nadleśnictwie Wisła widzowie zobaczą moment wypuszczania młodych jeży na wolność, które ostatnią zimę spędziły w Leśnym Pogotowiu.
W najnowszym odcinku serii spotkamy się z najmłodszymi podopiecznymi leśnego pogotowia Nadleśnictwa Katowice. Razem z Jackiem Wąsińskim, prowadzącym program nakarmimy dwie przesympatyczne małe sarenki, zajączka, liska, sikorki oraz malutkiego i puchatego myszołowa.
Razem z prowadzącym program wybierzemy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Wisła, aby porozmawiać z zastępcą nadleśniczego Zenonem Rzońcą o głuszcach, czyli bardzo pięknych i rzadkich kurakach leśnych. Prowadzący opowiedzą o ciekawostkach związanych z życiem największego polskiego kuraka leśnego, a także pokażą, w jaki sposób leśnicy pomagają powrócić temu gatunkowi do polskich lasów.
Las to miejsce, które ma swoich małych i większych bohaterów, ma również swoich rozbójników, a także królów. W ósmym odcinku odwiedzimy zagrodę żubrów w Nadleśnictwie Kobiór i poznamy króla polskiej puszczy – potężnego byka o imieniu Pleo. Razem z prowadzącym program poznamy i nakarmimy malutką mieszkankę leśnego pogotowia – przesympatyczną i wiecznie głodną sówkę.
Praca w leśnym pogotowiu to niełatwe i bardzo absorbujące zadanie. Jednak najwięcej satysfakcji sprawia leśnikom moment, w którym zwracają naturze to, co do niej należy, tj. chwile, w których dzikie zwierzęta mogą wrócić na wolność. Razem z Jackiem Wąsińskim oraz Jackiem Haładajem z Nadleśnictwa Koszęcin wypuścimy na wolność parę łabędzi oraz sympatycznego bobra.
Jak powinniśmy się zachowywać, gdy w lesie lub na przyleśnej łące napotkamy malutkiego zająca bądź sarnę? Zabrać do domu czy pozostawić w lesie? Odpowiedź na te pytania odnajdziemy w szóstym odcinku „Przyjaciół lasu”.
Ptaki z polskich lasów są pięknie ubarwione i pięknie śpiewają. Podczas spaceru w lesie bardzo często możemy je usłyszeć, ale rzadko mamy okazję zobaczyć. Jacek Wąsiński opowie m.in. o droździe, ziębie i sikorkach. Pokaże też ptaki, które na skutek rozmaitych wydarzeń losowych trafiły do leśnego pogotowia.