Każdy odcinek „Przyjaciół lasu" to dla dzieci i rodziców kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu, które prezentuje Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych.
Bohaterami odcinka są jelenie: jeleń europejski i, rzadziej występujący w polskich lasach, jeleń sika. Podczas wiosennej wyprawy do lasu znajdziemy poroże, czyli zrzut jelenia. Jacek Wąsiński opowie też o nowej podopiecznej pogotowia, łani Wandzi, która ma silny charakter i powoli oswaja się ze swoim opiekunem. Dzieci dowiedzą się również, co słychać u Jasia i Małgosi - rysi, które zamieszkały w pięknym apartamencie.
Najpiękniejszym momentem w pracy Jacka Wąsińskiego jest czas, kiedy jego podopieczni powracają na wolność. Choć między leśnikiem i zwierzętami wytwarzają się silne więzi jest on świadomy, że najlepszym miejscem do życia dla dzikich zwierząt jest las. Dzieci zobaczą jak na wolność wypuszczane są bieliki, liski oraz łabędzie. Dowiedzą się dlaczego zwierzęta trafiły do pogotowia, jak wyglądało ich leczenie.
Leśnicy troszczą się nie tylko o drzewa, ale również o związane z nimi zwierzęta. Dlatego wiosną zakładają budki lęgowe. Kiedy ptaki wracają po zimowych wędrówkach mają nowe domki, w których mogą się rozgościć i wychować potomstwo. Dzieci zapoznają się też z pięknymi ptakami - gęsiami. Choć najbardziej są znane gęsi udomowione, to w lasach można spotkać również ich dzikie kuzynki: zbożówki, gęgawy czy bernikle.
Wiosna to czas, kiedy leśnicy mają ręce pełne pracy. Wyruszają do lasu, żeby sadzić nowe drzewka. W tym odcinku dzieci będą się mogły również przyjrzeć z bliska ptakom o niezwykłej inteligencji m.in. kawce, sroce i wronie. To niezwykłe, że wiele krukowatych potrafi twórczo rozwiązywać problemy, jakie przed nimi stają. Kruki potrafią też wykonać narzędzia, np. przez odłamanie gałązki, która umożliwi wyciągniecie smakołyku.
Do Leśnego Pogotowia pacjenci są przywożeni przez cały rok. Tym razem do Jacka Wąsińskiego trafią skrzydlaci pacjenci. Bielik, który został przyjęty do pogotowia ma uszkodzone szpony, które służą mu do polowania. Bez sprawnych nóg nie poradzi sobie w naturze. Na rehabilitację trafia też czapla biała, jedna z największych ptasich elegantek. Porusza się z gracją, ma wyjątkowo smukłą szyję, a podczas sezonu godowego na śnieżnobiałym grzbiecie wyrastają jej piękne pióra.
Wraz z nadlatującymi kluczami dzikich gęsi i żurowi do lasu wkracza wiosna. Zmiana pory roku oznacza dla zwierząt także zmianę diety na bardziej różnorodną. Zima to prawdziwy „tor przeszkód” dla leśnych zwierząt, które mają trudności ze zdobyciem pokarmu. Dlatego leśnicy dbają o to, aby paśniki były pełne pokarmu. Wiosnę coraz bardziej czuć w powietrzu, przylatują bociany, które stoczą zaciętą walkę o gniazdo.
Przez wieki nietoperze budziły lęk. Teraz te niepozorne stworzenia są uważane za przyjaciół lasu i ludzi. O tym dlaczego te nocne ssaki zyskały sympatię leśników opowie Jacek Wąsiński. Polując na owady, chronią one las przed szkodnikami. Jeden nietoperz w ciągu nocy może złowić nawet kilka tysięcy owadów. Warto korzystać z takich naturalnych metod walki ze szkodnikami, o czym wiedzą leśnicy, wieszając w lasach skrzynki dla nietoperzy.
Jacek Wąsiński zaprosi widzów do wiosennego lasu, który budzi się do życia po zimowym śnie. W lesie już możemy poczuć i zobaczyć pierwsze oznaki wiosny. Dla leśnego pogotowia zaczyna się czas intensywnej pracy. Wtedy trafiają pierwsi, najmłodsi pacjenci. Jacek Wąsiński będzie musiał zająć się osieroconymi kunami i marczakami, czyli młodymi zajączkami, które urodziły się w marcowych wykotach.
Bohaterami odcinka są największe dzikie koty występujące w Polsce, czyli ryś i żbik. Spotkanie z Gosią, samicą rysia będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się tym niezwykłym kotom, które bardzo trudno jest spotkać w naturze. Równie interesującym drapieżnikiem jest żbik. Na pierwszy rzut oka przypomina on kota domowego, jest jednak typowo leśnym stworzeniem. Zarówno ryś, jak i żbik są gatunkami, które zasługują na szczególną uwagę i ochronę.
Tym razem wyruszymy nad wodę i na bagna, aby poznać ich wyjątkowych mieszkańców - żurawia i bączka. Żurawie zamieszkują rozległe bagna wśród lasów. Zwykle w oddaleniu od siedzib ludzkich, ale żerują na łąkach i polach uprawnych. Poznamy też historię bączka, który ranny trafił do pogotowia. Bączek to nasza najmniejsza czapla, która unika ludzi. Zamieszkuje nadwodną roślinność, gdzie porusza się bezszelestnie.
W tym odcinku poznamy niezwykłych przedstawicieli rodziny jeleniowatych, czyli daniele. Gatunek ten został sprowadzony do Polski około 100 lat temu. Te wdzięczne zwierzęta obecnie występuje głównie w zachodniej części kraju. Razem z prowadzącym przyjrzymy się bliżej danielom, które obecnie przebywają w leśnym pogotowiu Nadleśnictwa Katowice. Jacek Wąsiński opowie także jaki powinniśmy dokarmiać ptaki zimą, bo ta zbliża się wielkimi krokami.
W tym odcinku będziemy towarzyszyć zwierzętom w ich przygotowaniach do zimowego snu. Jeż, jeden z pensjonariuszy Leśnego Pogotowia, zgromadził grubą tkankę tłuszczową, dzięki której może przetrwać długie miesiące zimowe. Kiedy temperatura spada do ok. 15°C, jeże stają się ociężałe i zapadają w odrętwienie. Do snu szykuje się także samica borsuka Lucy. Sen borsuka nie jest tak twardy, jak sądzi wielu. Co jakiś czas zwierzaki wychodzą z nory na mały spacerek.