Każdy odcinek „Przyjaciół lasu" to dla dzieci i rodziców kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu, które prezentuje Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych.
Poznamy kolejnego mieszkańca lasu – jelonka rogacza, jednego z największych chrząszczy w Polsce. Żuwaczki samca przypominają kształtem poroże jelenia. Używają swoich majestatycznych żuwaczek do miłosnego uścisku i walk z rywalami. Kiedy samce, spotkają się na swojej ścieżce, początkowo mierzą się wzrokiem. Minimalny dotyk między nimi, sprawia, że żuwaczki zaciskają się i zaczyna się wtedy istny pokaz zapasów.
Gwałtowne burze z silnym wiatrem zniszczyły las. Wiatr połamał i poprzewracał drzewa. Do Leśnego Pogotowia w Mikołowie trafiły zwierzęta poszkodowane podczas gwałtownych burz. Bociany, którym wiatr strącił gniazdo oraz małe wyderki znalezione przez ludzi w studzience kanalizacyjnej.
Tym razem dzieci będą mogły posłuchać opowieści o koziorogu dęboszu. To jeden z najbardziej niezwykłych owadów krajowej fauny. Należy do chrząszczy z rodziny kózkowatych, których większość przedstawicieli szczyci się posiadaniem długich czułków. Larwy kozioroga czynią szkody w drzewostanie, głównie dębowym, drążąc obszerne korytarze. Warto pamiętać, że należy on do gatunków wymierających, a w Polsce jest objęty ochroną gatunkową!
W tym odcinku dzięcioł duży pstry, pensjonariusz pogotowia, wraca na wolność. Jacek Wąsiński przypomni także dlaczego nie można zabierać małych sarenek. Sarny mają w zwyczaju zostawiać je same na wiele godzin. I nie świadczy to o tym, że są wyrodnymi matkami. Pozostawianie dziecka bez opieki to strategia, która zwiększa szanse na przeżycie potomstwa. Małe sarny w odróżnieniu od dorosłych, nie wydzielają zbyt intensywnego zapachu, czyli nie przyciągają drapieżników.
Wiosna i lato to czas, kiedy w lesie przychodzi na świat wiele zwierząt. Leśne pogotowie zamienia się wtedy w żłobek. Małe zwierzaki potrzebują szczególnej i wyjątkowej opieki. W odcinku dzieci zobaczą sowy uszate, tracze oraz sarny Zajrzymy też do łosi, które rok temu były malutkie a teraz są już dorosłe. Dla Jacka Wąsińskiego to najpiękniejszy moment, kiedy zwierzęta udaje się uratować i doprowadzić do momentu, kiedy stają się samodzielne.
Tym razem podczas wyprawy do lasu spotkamy ropuchę zieloną. Ten pożyteczny płaz prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywa się w norach gryzoni i pod korzeniami drzew. Jesienią zapada w sen zimowy, z którego budzi się pod koniec marca. Dzieci będą mogły też zobaczyć dudka. Wyróżnia się on pomarańczowym ubarwieniem z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz długim czubem na głowie.
W leśnym pogotowiu znalazł się wyjątkowy pacjent - zębiełek. To małe, kilkucentymetrowe zwierzątko przypominające myszkę z długim ryjkiem, jest bardzo aktywne, zwłaszcza rano i wieczorem. Należy do rodziny ryjówkowatych. Jacek Wąsiński opowie dzieciom również o krewnych zębiełka, ryjówkach i rzęsorkach. To ciekawi i mało znani mieszkańcy polskich lasów.
Podczas wyprawy do lasu Jacek Wąsiński opowie o pożytecznych, choć mało znanych, zaskrońcach, najpospolitszym polskim wężu. Jego charakterystyczną cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy, który rośnie do 100 cm. Nie jest jadowity. Dowiemy się czym różni się zaskroniec od innego węża - żmii zygzakowatej. W odcinku wystąpi też niezwykły ptak - zniczek, który obok mysikrólika jest najmniejszym ptasim mieszkańcem lasów.
Z okazji Dnia Dziecka Jacek Wąsiński pokaże najmłodszych podopiecznych Leśnego Pogotowia. W odcinku wystąpi kuna - Gluś, osierocona przez matkę. Gluś uwielbia zabawy i kontakt ze swoim opiekunem. Jacek zaprezentuje też małe sowy, dziki, zajączki i wiewiórki. Każde z nich wymaga szczególnej troski, ale najważniejsze jest to, żeby zwierzęta zostały wychowane tak, aby potem mogły wrócić do lasu.
Dzieci zobaczą jak leśnicy troszczą się o las, żeby nie zabrakło nam drewna, którego wszyscy potrzebujemy. Gospodarowanie lasem to odpowiedzialna praca i trzeba mieć dużą wiedzę, żeby nie wyrządzić jakiejś szkody. Poznamy też kolejnych mieszkańców lasu – ropuchę szarą, największą z żyjących w Polsce ropuch, oraz kuraki polne i leśne: kuropatwy, bażanty, jarząbki, głuszce i cietrzewie.
Jacek Wąsiński opowie o niebezpieczeństwie wybuchu pożarów w lesie oraz roli leśników w ochronie lasu przed tym żywiołem. Wiosną i latem, kiedy mocno świeci słońce, leśnicy muszą być szczególnie czujni. W odcinku pokażemy też dzikie kaczki. Choć w Polsce występuje kilkanaście gatunków tych ptaków, to są mało znane. Najczęściej spotykane są: krzyżówka, cyraneczka, podgorzałka, płaskonos, czernica i głowienka.
Tym razem widzowie „Przyjaciół lasu" będą obserwowali wiewiórki. Jacek Wąsiński opowie o ich zwyczajach, życiu w lesie i relacjach z innymi zwierzętami. Te sympatyczne gryzonie zamieszkują dziuple, w których przechowują swoje zapasy: nasiona, pędy i owoce. W odcinku wystąpią przedstawiciele polskich gadów - salamandry. Dzieci dowiedzą się także co robią leśnicy, żeby lasów w Polsce przybywało.