Każdy odcinek „Przyjaciół lasu" to dla dzieci i rodziców kontakt z przyrodą oraz możliwość zaobserwowania i poznania ciekawych zjawisk z życia lasu, które prezentuje Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych.
Poznamy historię uratowanego z wnyków liska, który trafił do Leśnego Pogotowia. Potrzaski, wnyki - takie niebezpieczne urządzenia zakładają kłusownicy lasach i przy ich pomocy, nielegalnie polują na zwierzęta. Zwierzęta mają w lesie własne ścieżki, którymi wędrują do wodopoju czy żerowiska. Kłusownik zna te miejsca i na zwierzęcych szlakach zakłada pułapki.
Chomik europejski nazywany skrzotkiem, reckiem, polnym psem czy zimnym psem - jest naszym najbarwniejszym ssakiem pól uprawnych. Jest znacznie większy od trzymanych w domach chomików syryjskich czy dżungarskich. Chomiki mają słaby wzrok, więc starają się nie jeść poza norą, bo jest to niebezpieczne. Nory są bardzo rozbudowane, mają kilka wejść oraz sypialnie, latryny i oczywiście spiżarnie.
Późną jesienią i zimą, gdy nietoperze nie mają pożywienia – owadów, szukają spokojnych miejsc, w których mogą zapaść w tak zwany „sen zimowy” czyli hibernację. Tam gdzie nie ma jaskiń, znajdują dogodne warunki w budynkach mieszkalnych, a nawet w studniach. W tym okresie nietoperze są zupełnie bezbronne. Sama tylko nasza obecność, ciepło naszego ciała i hałas oddziałują na zwierzęta, powodując ich przebudzanie.
Tym razem widzowie poznają jednego z najsympatyczniejszych mieszkańców lasów – popielicę. Dowiedzą się także jak to maleńkie zwierzątko spędza mroźne miesiące. Wczesną jesienią popielice szare zapadają w sen zimowy. Wówczas schodzą z drzew na ziemię i zakopują się w niej na głębokość 30–50 cm. Często wykorzystują okolice śródleśnych budynków, zakopując się przy ich fundamentach.
Dowiemy się, co zwierzęta lubią jeść w czasie zimowych miesięcy i jakie są ich największe przysmaki. Leśne Pogotowie przygotowuje się do zimy. Dzieci zorganizowały jesienną zbiórkę karmy dla zwierząt. Kasztany i żołędzie są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, pomogą zwierzętom przetrwać zimę.
Choć niepozorny, to jest pięknym i rzadkim mieszkańcem naszych lasów. Lelek kozodój jest bohaterem następnego odcinka „Przyjaciół lasu". Jacek Wąsiński wyjaśni dlaczego ten prowadzący nocny tryb życia ptak jest przyjacielem lasu i leśników. Widzowie będą mieli także okazję przyjrzeć się jednemu z ładniej ubarwionych ptaków, czyli wildze.
Zbliża się jesień i zima. Część ptaków odlatuje do krajów, gdzie zimy są cieplejsze, a tym samym jest więcej pokarmu, część skrzydlatego bractwa zostanie w Polsce. Zwierzęta zaczynają gromadzić zapasy, które pozwolą im przeżyć zimowe miesiące. Prowadzący program opowie o migracyjnych zwyczajach ptaków oraz jakie sposoby na przetrwanie chłodnych dni mają, np. wiewiórki.
Co na głowie ma łoś, a co sarna czy jeleń? Czy tylko samce dumnie na głowach noszą ten oręż czy samce także mogą pochwalić się taką ozdobą? W tym odcinku Jacek Wąsiński zdradzi widzom tajemnice ozdób noszonych przez jeleniowate oraz opowie o zalotach tych ssaków.
Jacek Wąsiński opowie o nietypowych przyjaciołach lasu – gołębiach. Leśne gołębie to grzywacz, siniak i turkawka. Siniaki są jedynymi dziuplakami wśród gołębi. Zajmują dziuple po dzięciołach czarnych, dlatego można je spotkać w starych lasach. Natomiast turkawki, najmniejsze i najdelikatniejsze, budzą podziw swoimi strojnymi piórkami.
Pustułka i żbik są bohaterami tego odcinka programu. Jacek Wąsiński wyjaśni widzom dlaczego te zwierzęta są przyjaciółmi lasu. Pustułka jest jedynym naszym ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w mieście. Prowadzący przedstawi także kolejnego podopiecznego pogotowia – żbika, który najbezpieczniej czuje się na skraju lasu liściastego, poluje natomiast na łąkach, polanach, w dolinach rzek i potoków.
W odcinku prowadzący apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i przypomina o zakazie używania w lesie otwartego ognia. Często kilka upalnych dni wystarczy, aby ściółka w lasach stała się suchsza niż papier. Do pogotowia w Nadleśnictwie Katowice trafiły także żółwie wyrzucone przez ludzi do lasu. Jest wśród nich żółw czerwonolicy, który stanowi zagrożenie dla naszego rodzimego gatunku, żółwia błotnego.
W tym odcinku poznamy rohatyńca nosorożca, chrząszcza, który zamieszkuje lasy liściaste. Głowę samca zdobi długi róg , służący do walki z rywalami, i stąd jego nazwa. Jest bardzo silnym owadem, na plecach może unieść ciężar 850 razy cięższy od niego. Widzowie będą towarzyszyć jastrzębiowi gołębiarzowi, który wróci na wolność. Niezwykle wszechstronnemu i bardzo skutecznemu łowcy.