W trzecim sezonie programu widzowie zostali zaproszeni do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Polski, by usłyszeć o tamtejszych lasach i pracujących w nich ludziach, poznać wiele praktycznych porad i ciekawostek, a także znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie mogą mieć wszyscy korzystający z lasów. Z kamerą odwiedzimy m.in. lasy na Pomorzu, Kaszubach, Kujawach, w Bieszczadach i na Pogórzu, a także na Dolnym Śląsku i w Sudetach. Przez te zielone zakątki Polski poprowadzi widzów Tomasz Zielonka.
Kiedy wielkimi krokami zbliża się zima, wszystkim zależy na dobrze ogrzanym domu. Jednym z surowców opałowych jest drewno – kaloryczne, wydajne i ekologiczne. Podpowiadamy, gdzie zakupić dobre drewno na opał. Wyjaśnimy, czym kierować się przy zakupie, jaki gatunek najlepiej wybrać i jak przechowywać drewno. Porozmawiamy, czym ogrzewać nasze domy, by było zdrowo, ekologicznie i na miarę możliwości domowego budżetu
W Polsce żyje ok. 2 tysięcy wilków. Ostatnio te chronione drapieżniki pojawiły się w lasach warmińsko-mazurskich. Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo rozwieje wszelkie obawy, co do zwiększającej się populacji wilka. W programie także wizyta w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku (Nadleśnictwo Olsztynek), gdzie po różnych perypetiach, zwierzęta dochodzą do sprawności fizycznej i skąd wypuszczane są do swojego naturalnego środowiska.
Drewno jest surowcem, z którego korzysta wiele firm różnych branż. Jeśli chodzi o jego pozyskiwanie to Polska jest potentatem liczącym się na rynkach światowych. Lasy Państwowe dają tym samym źródło utrzymania wielu rodzinom. Niełatwą rolę mają w tym procesie leśnicy. Muszą dopilnować, aby pozyskanie tego potrzebnego surowca odbywało się za sprawą odpowiednich technologii, organizacji pracy, mądrego planowania, znajomości tego, jak funkcjonuje cały leśny ekosystem z jak najmniejszą i najwyżej krótkotrwałą szkodą dla lasu. W odcinku pokażemy cały cykl „produkcyjny” – od ścinki przez produkt z drewna po odnowienie terenu wycinki.
Kolejny odcinek to opowieść o turystyce w Bieszczadach. Rozpoczniemy ją w parowozie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wyjaśnimy, w jakim celu powstała, jakie funkcje spełniała na początku, a jakie obecnie, jaką trasę przemierza oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się jej koleje. Pokażemy ciekawe miejsca, które mogą zainteresować turystów m.in. mini piramidę, platforma widokową, Potok Roztoki, zagrodę pokazową żubrów i Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. Opowiemy też o pracy GOPR na tym terenie i ich współpracy z leśnikami w tym o wykorzystaniu mapek numerycznych niezbędnych do wytaczania szlaków i dróg ratowniczy.
Kolejny odcinek to wizyta w Nadleśnictwie Świeradów. Te wyjątkowo piękne rejony, w przeszłości były zdewastowane – przyczynił się do tego rozwój przemysłu, huty zlokalizowane wysoko w górach, nadmierna wycinka drzew oraz niekorzystne dla roślin działania natury m.in. kwaśne deszcze. To wszystko przełożyło się na dramatyczną sytuację tutejszych lasów, które na szczęście udało się uratować. Dziś znów są chętnie odwiedzane turystów. Zachwyca ich również rzeka Izera oraz rezerwat, w którym rosną sosny.
Tym razem odwiedzamy Nadleśnictwo Świdnica, a tematem wiodącym są zmiany klimatyczne oraz ich wpływ na las oraz gospodarowanie jego zasobami. Wyjaśniamy, co już teraz robią leśnicy, w jaki sposób działają, myśląc o zmianach klimatycznych w dłuższej perspektywie. Pytamy o skutki ocieplenia klimatu, braku wody, wskazując jednocześnie na pozytywną rolę lasów w łagodzeniu zmian klimatycznych. Innym problemem jest wzrost nieprzewidywalności zmian. Naszymi przewodnikami są Malwina Boncol, Mariusz Wojciechowski oraz Mariusz Rumin z Nadleśnictwa Świdnica.
Nadleśnictwo Stuposiany – to tu, w najdalszy zakątek Bieszczadów trafia najwięcej turystów. To kraina słynnych połonin, a piękne szlaki przygotowane przez leśników zachęcają do górskich wędrówek o każdej porze roku. Ale różnych atrakcji jest tu znacznie więcej. W programie m.in podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną.
Jak pracując w takim terenie, jakim są Bieszczady, czyli mocno naznaczonym historią, trochę na powrót zaanektowanym przez naturę, leśnikom udaje się godzić potrzebę użytkowania lasu, ochrony przyrody oraz udostępnienia go ludziom? Odpowiemy na pytanie, czy to w ogóle daje się pogodzić. Przewodnikami Tomasza Zielonki są Marcin Scelina oraz Wojciech Głuszko z Nadleśnictwa Baligród.
Tym odcinku programu opowiemy o najbogatszym przyrodniczo regionie jakim są Bieszczady. Leśnicy rejestrują tu stały wzrost populacji wielu chronionych gatunków. Obserwują też ciekawe zmiany w zachowaniu zwierząt na przestrzeni lat. Ważną informacją będzie ta, w jaki sposób mamy się zachować, jeśli w lesie spotkamy dzikie zwierzęta. W odcinku znajdą się fragmenty nagrań, prezentujących niedźwiedzie i wilki oraz zabawy małych niedźwiadków. Przewodnikami w przepięknych bieszczadzkich lasach będą Kazimierz Nóżka oraz Ewa Wydrzyńska-Scelina z Nadleśnictwa Baligród.
Nadleśnictwo Gdańsk, tutaj zaciera się granica pomiędzy lasem a miastem. Ogromna aglomeracja żyje w harmonii z pięknymi terenami leśnymi. Obie strony mają z tego korzyści, ale przed leśnikami stoją duże wyzwania. W programie także wizyta w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie i wyprawa na Mierzeję Wiślaną.
W kolejnym odcinku porozmawiamy o tym co w lesie nas gryzie i straszy. Kleszcze, żmije, niedźwiedzie, trujące grzyby – rzeczy, których się boimy w lesie jest całkiem sporo. Poznamy także leśny savoir-vivre, gdyż jesteśmy tam gośćmi, więc obowiązuje nas kodeks dobrego zachowania. Wybierając się na leśną wyprawę musimy odpowiednio się do niej przygotować. Wyjaśnimy na co zwrócić uwagę i co robić, aby nasze zachowanie było stosowne do miejsca. Opowiemy też o udogodnieniach dla turystów i aplikacjach mobilnych, które pomogą nam w poruszaniu się po terenach zielonych.
Sosna to najpopularniejsze drzewo w Polsce. W Borach Tucholskich jest jej szczególnie dużo. Pokazujemy wszystkie etapy życia tego drzewa – od nasion po dorosłe, dorodne okazy. Wyjaśniamy dlaczego jest ona tak istotna w przemyśle drzewnym. Z kamerą odwiedzamy także wyłuszczarnię oraz szkółkę. W odcinku nie zabraknie też pięknej przyrody, którą mogą się poszczycić malownicze tereny Nadleśnictwa Kościerzyna.