Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Las to nieograniczone źródło darów, z których możemy korzystać. Najważniejsze jest drewno - surowiec w pełni odnawialny, naturalny i ekologiczny. Oprócz drewna las jest pełen innych dóbr, które możemy wykorzystywać np. w kuchni, medycynie naturalnej czy do pielęgnacji ciała.
Jesienią na gałęziach wielu leśnych drzew pojawiają się nasiona. Niektóre kształtem przypominają orzeszki, inne szyszki bądź liście.
W co są ubrane leśne drzewa? Jak wygląda kora dębu, a jak jodły czy sosny? Które drzewo ma łuszczącą korę, a które szorstką i popękaną? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w infografice przygotowanej przez Lasy Państwowe.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej.
O ile w ciągu ostatnich lat wzrosła powierzchnia lasów? Ile zmieniły się zasoby polskich lasów? Ile obecnie jest martwego drewna? Wszystkie te informacje można znaleźć na infografice.
Dzisiaj niemal każda działalność człowieka ma wpływ na środowisko, gdyż przyczynia się do wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Jak te zmiany wpływają na polskie lasy? Jak zmienia się skład gatunkowych lasów? Co robią leśnicy, by przygotować lasy na zmiany, które już zachodzą w przyrodzie.
Wilk jest największym przedstawicielem psowatych w Europie. Obecnie polska populacja tego drapieżnika jest coraz liczniejsza. Warto poznać ciekawostki dotyczące tego gatunku oraz jego zachowania.
W procesie adaptacji do zmian klimatu istotne jest to, jak gospodarujemy wodą. Las jako ekosystem powinien być przygotowany zarówno na okresy jej nadmiaru, jak i niedoboru. Dlatego od ponad 20 lat Lasy Państwowe realizują działania związane z małą retencją, zarówno na nizinach, jak i w górach, dostosowując rozwiązania do warunków panujących na danym terenie. Dzięki temu, że Lasy Państwowe zarządzają lasami na obszarze prawie całej Polski, możliwe jest prowadzenie działań na większą skalę, w wielu miejscach jednocześnie.
Co zabrać i jak się przygotować, by noc w lesie była bezpieczna i przyjemna? Czy należy zgłosić do miejscowego nadleśnictwa swój pobyt? Czy podczas nocy w leśnej głuszy można rozpalić ognisko? I co z przygotowaniem jedzenia? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź na infografice przygotowanej dla miłośników nocy spędzonych pod baldachimem z gałęzi leśnych drzew.
Na dwudziestometrowym świerku może być aż tysiąc żerowisk i 100 tys. chrząszczy. Wystarczy 5 tys. korników, aby zabić jedno drzewo.