Żubry w Puszczy Knyszyńskiej będą miały zagrodę pokazową

W najbliższy piątek (1 czerwca) rusza budowa niezwykłego miejsca, które ma szanse stać się perełką na turystycznej mapie Polski. Mowa o zagrodzie pokazowej żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Już za dwa lata zamieszkają tam pierwsi lokatorzy. Koszt całej inwestycji to ponad 17 mln zł.
30.05.2018 | RDLP w Białymstoku

W najbliższy piątek (1 czerwca) rusza budowa niezwykłego miejsca, które ma szanse stać się perełką na turystycznej mapie Polski. Mowa o zagrodzie pokazowej żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Już za dwa lata zamieszkają tam pierwsi lokatorzy. Koszt całej inwestycji to ponad 17 mln zł.

Kalendarium:

2014 - projekt zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego rejonu Kopna Góra (autor prof. Marcin Smoleński),
2015 - projekt Kompleksu Zagrody Pokazowej Żubrów w Kopnej Górze (autorzy: Krzysztof Kiciński, Olga Hajduczenia),
2016 - projekt budowlany wraz z kosztorysem inwestorskim,
2017 - prace przygotowawcze do budowy zagrody pokazowej,
2018 - wykonanie części robót budowlanych (m.in. budowa ogrodzeń, dróg technicznych i ciągów pieszych),
2019 2020 - kontynuacja rozpoczętej inwestycji (brama wjazdowa, stodoły, wiaty, wieża widokowa przy polanie, zagrody kwarantannowe, szamba, wodopój (poidła), paśnik z cielętnikiem i wodopojem, paśnik przy polanie, kładki, kąpielisko piaskowe, odłownia),
2020 – wypuszczenie żubrów do zagrody.

- Właśnie skończyliśmy uzgadnianie niezbędnych dokumentów i możemy startować z budową. Prace przygotowawcze trwały aż cztery lata, ale ten etap inwestycji mamy za sobą. Teraz przed nami ogromne wyzwanie, czyli budowa tego niezwykłego miejsca. Zagroda powstanie w Nadleśnictwie Supraśl – zapowiada Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Prof. Marcin Smoleński z Politechniki Białostockiej zaproponował, aby zagroda powstała w rejonie Kopnej Góry. Przy okazji będzie można wykorzystać potencjał istniejącego Arboretum. Obecnie w pobliżu tego miejsca istnieje też doskonała infrastruktura turystyczna: strefy piknikowe, ścieżki edukacyjne, wygodne parkingi. Jest też wiele innych, godnych polecenia atrakcji turystycznych, np. muzeum Puszczy Knyszyńskiej, Cmentarz Powstańców Listopadowych czy izba edukacyjna.

O proponowanej lokalizacji pozytywnie wypowiedziała się również prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jej zdaniem zarówno umiejscowienie zagrody, jak i jej planowana wielkość daje gwarancję właściwych warunków przebywania tam stada żubrów.

-  Konsultacje w tej sprawie były prowadzone od kilku lat. Uwzględniliśmy w nich zarówno wymagania środowiskowe żubrów, aspekty edukacyjno-dydaktyczne oraz związany z tym miejscem rozwój turystyki regionu. O opinie na ten temat prosiliśmy środowiska weterynaryjne, pracowników naukowych (SGGW), leśników - dodaje dyrektor Nowak.

Zagroda pokazowa w Kopnej Górze będzie przedsięwzięciem edukacyjno-turystycznym. Za dwa lata zamieszka w niej kilkanaście żubrów. Obiekt powstanie na terenie byłej składnicy drewna. Jest realizowany w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe” finansowanego w ramach funduszu leśnego, przy udziale środków zewnętrznych.

Prace budowlane startują już za trzy dni. Do końca tego roku, w ramach pierwszego etapu inwestycji powstaną drogi techniczne i alejki spacerowe. Całość zostanie też ogrodzona. Powierzchnia zagrody wraz z całą infrastrukturą to blisko 20 hektarów. Podczas prac przygotowawczych trzeba będzie oczyścić z drzew około 3 hektarów obecnego lasu.

- Ponieważ właśnie zaczął się sezon turystyczny, będziemy pracować tak, żeby jak najmniej zakłócić spokój wypoczywających w tym miejscu turystów. Może jednak zdarzyć się, że turyści spotkają w lesie ekipy robotników leśnych, w tym miejscu prosimy o wyrozumiałość – tworzymy miejsce, w którym żubry będą czuć się jak w domu, planowane wycinki to wymagane absolutne minimum, jakie musimy zrobić dla stworzenia zwierzętom komfortowych warunków życia w tym niezwykłym  miejscu - mówi Adam Kwiatkowski, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych w RDLP Białystok.

Docelowo na zagrodę składać się będą (oprócz realizowanych w tym roku inwestycji): brama wjazdowa, stodoły, wiaty, wieża widokowa przy polanie, zagrody kwarantannowe, szamba, wodopój (poidła), paśnik z cielętnikiem i wodopojem, paśnik przy polanie, kładki, kąpielisko piaskowe, odłownia i inna, drobna infrastruktura.

Planowany termin zakończenia budowy to 2020 r. W zagrodzie zamieszka dziesięć żubrów, a koszt całej inwestycji to ponad 17 mln zł.