Żółwie błotne pływają już w Nadleśnictwie Siewierz

Sześć żółwi błotnych 9 sierpnia wpuszczono do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w Nadleśnictwie Siewierz (RDLP w Katowicach). To jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.
10.10.2019 | Jacek Derek, RDLP w Katowicach

Sześć żółwi błotnych 9 sierpnia wpuszczono do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w Nadleśnictwie Siewierz (RDLP w Katowicach). To jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.

- Niektórzy może zastanawiają się, dlaczego leśnicy zajmują się żółwiami? – powiedział otwierając spotkanie Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz. – Ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa.

Stworzenie oczka wodnego dla ok. 10-letnich żółwi to inicjatywa Nadleśnictwa Siewierz przy wsparciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomysł, aby stworzyć przy Ośrodku Edukacji Leśnej stanowisko tego niezwykle rzadko występującego w przyrodzie gatunku, narodził się rok temu.

- Rozpoczęliśmy realizację wspaniałej idei ochrony żółwia błotnego obliczonej na lata - mówił Adam Hryniewicz, herpetolog z ZOO w Warszawie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

I dodał, że miejsce przygotowane dla żółwi jest dużo lepsze niż np. w zoo, gdyż w Siewierzu żółwie będą żyły na świeżym powietrzu i w dużym akwenie wodnym.

Nadleśnictwo Siewierz zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej wszystkich chętnych do obejrzenia żółwi błotnych.

Żółwia błotnego trudno pomylić z innym gatunkiem. Ma jasnożółte lub złociste plamki widoczne na pancerzu i skórze. Żółwie z północy Europy są zazwyczaj ciemniejsze od braci z południa. Niestety, trudno jest go spotkać w naturalnym środowisku.

Pozostały obserwacje w ogrodach zoologicznych i teraz w specjalnie wybudowanym obiekcie w Siewierzu, który spełnia wszystkie niezbędne wymagania, aby żółwie czuły się w nim niemal jak na wolności. Oczko wodne ma maksymalną głębokość 2 m zapewniającą bezpieczne przetrwanie przez żółwie zimy, otoczenie nawiązuje do naturalnych ekotonów wodno-lądowych, obiekt jest zabezpieczony przed ewentualnym oddalaniem się żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających.

Gatunek ten od 1996 r. jest na czerwonej liście IUCN, a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r. Największe ostoje tego gada w Polsce znajdują się m.in. w Sobiborskim Parku Krajobrazowym – rezerwat przyrody Żółwiowe Błota; Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, Kozienickim Parku Krajobrazowym, Zaborskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Augustowskiej, rezerwacie przyrody Jezioro Orłowo Małe, Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, Puszczy Rzepińskiej – Ilanka, okolicy Chojnika w powiecie ostrowskim oraz okolicy Szczecina, rezerwacie przyrody „Ostoja Żółwia Błotnego” w gminie Osieczna koło Leszna i rezerwacie Przyrody „Borowiec” w gminie Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia).  Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce.